FCSB revine de la 0-2 cu Chindia si obtine prima victorie in Liga 1. Ratarea sezonului pentru Olaru!

Condusa la pauza de Chindia Targoviste, echipa ramasa in inferioritate numerica inca din primele minute, FCSB a revenit spectaculos si a marcat de trei ori in zece minute in debutul partii secunde pentru un 3-2 spectaculos.

La 0-0, in minutul 7, Chindia a ramas in zece dupa ce Negut a primit cartonasul rosu direct pentru o intrare cu talpa asupra lui Coman.

Chiar si ramasa in inferioritate numerica echipa din Targoviste a marcat doua goluri din doua suturi pe poarta aparata de Tarnovanu.

Popadiuc a deschis scorul in minutul 24 dupa o faza pornita de la degajarea lui Cabuz.

FCSB a replicat imediat prin Dulca, insa fostul echipier al Chindiei aflat la primul meci in tricoul bucurestenilor a luat la tinta bara.

Chindia si-a dublat avantajul in minutul 28 prin Popa, jucator care l-a invins pe Tarnovanu cu un sut din interiorul careului la coltul scurt.

In minutul 32 o noua ocazie in dreptul celor de la FCSB. Pantea a ramas singur la finalizare si a ratat singur cu Cabuz.

Repriza s-a incheiat cu reluarea lui Miculescu peste poarta din centrarea lui Bobic.

Dica a facut trei schimbari la pauza, iar intrarile lui Octavian Popescu, Edjouma si Olaru au schimbat fata FCSB-ului in partea secunda.

Omul decisiv pentru FCSB a fost insa Cordea, cu o dubla in minutele 48 si 55.

Tamm a adus victoria pentru echipa lui Gigi Becali cu o lovitura de cap in minutul 59 dupa o centrare din flanc.

La penultima faza a meciului Popescu si Olaru au scapat pe contraatac doi contra unu cu portarul, insa Olaru si-a trecut in cont o ratare monumentala. Singur cu poarta goala in fata acesta a reluat alaturi.

E mai greu sa ratezi din acea pozitie decat sa dai gol.

FCSB acumuleaza sase puncte in clasament si urca o pozitie dupa aceasta prima victorie in campionat.

Chindia ramane fara victorie in noul sezon.

FCSB: Târnovanu - Boboc, Bouhenna (Dawa 68’), Tamm, Pantea - Dulca (Olaru 46’), Raţă (Edjouma 46’) - Cordea, Miculescu, Coman (Stoica 87’) - Rusu (Oct. Popescu 46’). Antrenor: Nicolae Dică.

Chindia: Căbuz - Căpuşă (Atanase 67’), Celea, Boldor (Dima 77’), Dumitraşcu (Ioniţă 67’) - Neguţ, Passaglia, Vorobjovas, Şerban (Chamed 75’) - Popadiuc - Popa (Mihaiu 75’). Antrenor: Adrian Mihalcea.

Cartonaşe galbene: Edjouma 78 / Popadiuc 66, Mihaiu 86, Vorobjovas 90+3.

Cartonaş roşu: Neguţ 7

Arbitru: Ionuţ Coza - Alexandru Cerei, Bogdan Gheorghe.