FCSB o invinge pe CFR Cluj la ultimul meci al sezonului

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Intr-un meci fara nicio miza in afara orgoliului celor doua formatii, FCSB a invins-o pe CFR Cluj, cu 1-0, in ultima etapa din playoff.

Unicul gol al partidei de pe Arena Nationala a fost marcat de Felipe Teixeira in minutul 54 cu o super executie din interiorul careului la centrarea lui Romario Benzar.

Gol marcat de FCSB la patru minute dupa ce Ioan Hora ratase o lovitura de la 11 metri obtinuta de catre Dennis Man.

In prima repriza, la 0-0, ambele echipe au trecut pe langa gol in mai multe randuri, cea mai mare ocazie apartinand oaspetilor la lovitura de cap a lui Kevin Boli in transversala.

Teixeira si Hora au semnat cele mai mari ocazii ale ros-albastrilor, in timp ce croatul Djokovic nu a prins poarta la o iesire gresita a portarului Andrei Vlad.

CFR Cluj incheie sezonul in postura de campioana pentru al doilea sezon consecutiv, in timp ce FCSB trage cortina peste al patrulea sezon la rand terminat pe locul secund.

Doua puncte le-au despartit pe cele doua rivale la finalul sezonului.

FCSB: Vlad - R. Benzar (Roman ’86), Cristea, Bălaşa, Morais - Nedelcu, Teixeira – Man (Rusescu ’87), F. Tănase, F. Coman – Hora (Moruţan ’63). Antrenor: Mihai Teja;

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, A. Mureşan, Boli, Peteleu - Males, Hoban (Moutinho ’46), Djokovic – Costache (Petrila ’57), Omrani, Păun (Itu ’76). Antrenor: Dan Petrescu;

Cartonaşe galbene: Roman ‘90+2 / Păun ’70, Males ’86, Djokovic ‘90+2;

Arbitru: Iulian Călin.