FCSB – Gaz Metan 2-0. Echipa lui Vintila urca pe patru in clasament

Echipa FCSB a pus mana pe trei puncte importante dupa 2-0 pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, vineri seara, in deschiderea etapei a 20-a din Liga 1.

Un succes conturat in partea secunda a meciului dupa reusitele lui Coman (66) si Man (77).

La originea ambelor faze s-a aflat Morutan, jucator care a inceput meciul ca rezerva si care a fost trimis din minutul 46 in locul lui Gnohere, o palida umbra a golgeterului din sezoanele precedente.

Gaz Metan a afost echipa mai periculoasa la 0-0, oaspetii Arenei Nationale ratand deschiderea scorului in minutul 23, cand Balgradean la reluarea lui Ely Fernandes si apoi bara la sutul lui Bus deviat au salvat-o pe FCSB.

Tot oaspetii au trecut primii pe langa gol si in debutul partii secunde. Balgradean a blocat in extremis sutul lui Chamed spre coltul scurt.

Golul lui Coman dupa o faza rapida creata de Morutan si continuata de Tanase cu pasa din prima a adus linistea in tabara gazdelor.

FCSB si-a permis apoi doua mari ratari, ambele prin Man in minutele 81 si 89. Acelasi Man a fost foarte aproape de gol in prelungirile primei reprize cand n-a prins poarta din cativa metri la centrarea lui Popescu.

Cu acest succes FCSB urca pe locul patru in clasamentul din Liga 1 peste Viitorul, adversara din etapa urmatoare, si la un punct de Craiova, formatia care inchide podiumul.

Gaz Metan aluneca pe sase si simte presiunea lui Dinamo pentru pozitia din playoff.

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Soiledis, Panţîru – Ov. Popescu, Nedelcu (Filip ’87), Tănase – Man, Gnohere (Moruţan ’46), Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă (Costea ’83), Larie, Constantin, Velisar – Droppa (Roşu ’70), Fofana – Ciocan (Romeo ’25), Fernandes, Chamed – Buş. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Popescu ’27, Moruţan ‘83 / Droppa ’27, Velisar ’29, Romeo ’57, Constantin ’74, Fofana ‘77.

Arbitru: Iulian Călin.