FCSB da lovitura pe final in Banie

Juvhel Tsoumou a debutat cu gol la FCSB in derby-ul cu Universitatea Craiova disputat pe terenul oltenilor.

Asa am trait Universitatea Craiova - FCSB

FCSB s-a impus cu 1-0 prin golul marcat de ultima achizitie din perioada de transferuri, un gol marcat cu sansa in minutul 89 dupa o respingere in fata din partea portarului Pigliacelli.

Altminteri, Craiova a dominat meciul disputat pe un teren infernal de greu, brazde adanci zburand la fiecare contact si nu au fost putine deloc.

S-a jucat tare, s-a intrat energic asa cum ii sta bine oricarui derby cu ambitii nemasurate de ambele parti.

Centralul Istvan Kovacs a avut ce contabiliza, aratand nu mai putin de noua cartonase galbene, cinci gazdelor si patru oaspetilor.

Doua ocazii in prima repriza

Prima parte a jocului a fost destul de saraca in actiuni de poarta, repriza fiind salvata de doua ocazii aparute dupa minutul 30, cate una de fiecare parte.

Mai intai Craiova a trecut pe langa gol la reluarea lui Cicaldau dupa o centrare din flancul stang. Jucatorul care si-a prelungit pana in 2025 contractul cu echipa din Banie s-a ferit de o reluare in forta si a trimis pe langa poarta.

In minutul 43 cei de la FCSB au ratat si ei deschiderea scorului prin Hora care, singur in centrul careului, a trimis in bratele portarului.

Viteza in plus in partea secunda

Craiova a trecut la carma partidei in repriza secunda accelerand jocul, in timp ce FCSB s-a rezumat la un joc de aparare si la iesiri pe contraatac.

Mihaila a oferit faza meciului in minutul 50 dupa o cursa personala in flancul stang, insa acesta n-a mai avut suflu pentru o finalizare decisiva.

Pana la reusita lui Tsoumou din minutul 89 cele doua echipe s-au inclestat intr-o lupta pe tabonul din Banie, aproape la fiecare duel iesind scantei.

Ambele echipe au acuzat cate un penalty neacordat. FCSB in debutul meciului la caderea lui Coman, iar Craiova in minutul 57 la duelul dintre Ivan si Cristea.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Martic, Kelic, Acka, Vătăjelu - Ivanov, Mateiu, Cicâldău - L. Niţu (Bărbuţ ’19, M. Roman ‘83), A. Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Piţurcă.

FCSB: Bălgrădean - Creţu, L. Cristea, Planic, Panţîru - Oaidă, Pintilii (Ov. Popescu ’46), F. Tănase - A. Popa (Moruţan ’72), I. Hora (Tsoumou ’64), F. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Cartonaşe galbene: Bărbuţ ’21, Mihăilă ’23, Ivan ’71, Martic ’87, Kelic ‘90 / Coman ‘9, Panţîru ’59, Popescu ’77. Tănase ‘82.

Arbitru: Istvan Kovacs.