FCSB - Botosani 2-1. Gafa lui Pap a decis meciul

Echipa FCSB a castigat la limita duelul cu FC Botosani din prima etapa a playoff-ului, un meci pe care portarul Pap nu-l va uita prea curand dupa o gafa monumentala comisa pe final de partida.

FC Botosani a deschis scorul in finalul primei reprize prin Askovski dupa o contra taioasa pornita de la un balon pierdut de Cretu in jumatatea adversa de teren.

Cei de la FCSB au reactionat dupa primirea golului cu primul lor sut pe spatiul portii. O executie a lui Tanase din lovitura libera. Pap a respins mingea peste poarta.

Partea secunda a inceput cu FCSB in ofensiva. Tanase a sutat in plasa laterala dintr-un unghi extrem de inchis.

Acelasi Tanase a avut sansa de a restabili egalitatea in minutul 49. Sutul sau din lovitura libera n-a prins insa poarta aparata de Pap.

In minutul 52 Morutan l-a depasit pe Seroni cu usurinta, a patruns in careu si a finaliza cu exteriorul. O minge usoara pentru portarul oaspetilor.

Buna interventie din partea lui Pap doua minute mai tarziu la sutul lui Perianu. Tanarul jucator al FCSB a luat o faza pe cont propriu la marginea careului.

O executie personala a adus egalarea pentru FCSB si i-a apartinut lui Octavian Popescu in minutul 65. Un sut din afara careului in lateral stanga care s-a dus aproape de vinclu.

FCSB a trecut la conducere din minutul 72, dupa ce a primit un “cadou” nesperat din partea portarului advers Pap. Pus sub presiune de Pantiru, portarul celor de la Botosani a gafat incredibil si fundasul stanga reprofilat atacant de ocazie a marcat pentru 2-1.

Un avantaj de care ros-albastrii au reusit sa tina pana la final, pastrandu-si primul loc in clasament.

FCSB: Straton – V. Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Oaidă (Vînă ’46), Ad. Şut, Fl. Tănase – Moruţan (Panţîru ’63), A. Istrate (Perianu ’46), Oct. Popescu (Simion ’85). Antrenor: Anton Petrea.

FC Botoşani: Ed. Pap – Braun, Şeroni, Chindriş, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda (Florescu ’72) – Ashkovski, A. Caia (Fili ‘9, Tîrcoveanu ‘79), H. Keyta (Camara ’72). Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Oaidă ’28, Oct. Popescu ’76 / Şeroni ’58, Braun ‘77.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei – Marian Barbu.