FCSB bate pasul pe loc la Chiajna

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Concordia Chiajna si FCSB au terminat la egalitate, scor 0-0, luni seara, in ultimul meci al etapei a 24-a din Liga 1 Betano.

Un rezultat in urma caruia ilfovenii scapa de ultimul loc in clasament, pe care il predau celor de la FC Voluntari pentru o diferenta de un punct.

FCSB nu reuseste sa profite de pasul gresit al rivalei la titlu CFR Cluj (1-1 acasa cu Astra) si se vede egalata la puncte de Craiova, echipa care vine etapa urmatoare pe Arena Nationala pentru cel mai asteptat duel al rundei.

Asa am trait Concordia Chiajna - FCSB 0-0

Meciul de la Chiajna a debutat in nota de dominare a ros-albastrilor care au ratat doua mari ocazii in primele zece minute. Mai intai Caparco a respins in extremis sutul lui Man dintr-o lovitura libera (7), pentru ca un minut mai tarziu acelasi Man a ratat singur cu portarul dintr-o pozitie favorabila.

Pana la pauza nu am mai avut nicio faza notabila la vreuna dintre porti, Concordia Chiajna reusind sa inchida jocul si sa blocheze majoritatea actiunilor ofensive ale adversarilor.

In criza de idei la constructie, ros-albastrii au apelat in dese randuri la mingea inapoi spre propriul portar. Cu siguranta daca a numarat cineva cate pase inapoi spre portar s-au dat in acest meci, am putea asista la un record in istoria celor de la FCSB.

Morutan a intrat din minutul 46 in locul lui Matei, omul despre care Becali spunea ca nu trebuie sa lipseasca din primul 11.

In minutul 47 Coman a prins un sut senzational din marginea careului si bara transversala s-a opus golului!

Acelasi Coman a primit in minutul 70 o pasa lunga de la Man, dar nu a reusit sa prinda spatiul portii cu un sut din intoarcere.

Ilfovenii au prins curaj pe masura trecerii timpului si au ratat doua bune ocazii in minutul 80. Mai intai Iloki a ramas singur cu Balgradean si portarul stelist a intervenit decisiv, iar din cornerul rezultat Cristescu a reluat cu capul pe langa poarta.

Ultimele ocazii le-au apartinut tot celor de la FCSB, Caparco intervenind decisiv la lovitura de cap a lui Man (82) si apoi a iesit in intampinarea aceluias jucator lansat de pasa lunga a lui Nedelcu.

Acelasi Man a solicitat un penalty in prelungirile partide la interventia lui Marc, o faza la limita pe care arbitrul a judecat-o in avantajul gazdelor.

Concordia Chiajna le ia celor de la FCSB patru puncte din cele sase puse in joc in acest sezon, ceea ce nu este deloc putin lucru pentru o candidata la retrogradare.

Concordia Chiajna: Caparco – Joao Diogo, Marc, Cadamuro, A. Radu – Gorobsov, Ropotan – Grădinaru, Bawab (Albu ’82), Nivaldo (Iloki ’60) – M. Alexe. Antrenor: Adrian Falub;

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Filip, Morais – Pintilii (Nedelcu ’70), Matei (Moruţan ’46) - Man, Tănase, Coman – Gnohere (Hora ’66). Antrenor: Mihai Teja;

Cartonaşe galbene: Joao Diogo ’15, Ropotan ’38, Marc ’64, Caparco ‘75, Cadamuro '90+1