FC Voluntari – U Craiova 1948 2-1. Prima victorie pentru ilfoveni

Echipa FC Voluntari a obtinut primele puncte in noul sezon de Liga 1.

Ilfovenii au trecut pe teren propriu de U Craiova 1948, cu 2-1, dupa ce au condus la un moment dat chiar cu 2-0.

Dupa o prima repriza fara goluri, FC Voluntari a deschis scorul in minutul 47 prin Marcelo Lopes dupa o faza de la coltul terenului.

Armas a dublat avantajul gazdelor in minutul 77 cu o reluare din sase metri. O faza pornita de asemenea de la un corner.

O faza fixa a adus si golul marcat de echipa lui Adrian Mutu cand mai erau trei minute pana la finalul meciului.

Balan a reluat in poarta o centrare din dreapta, insa U Craiova 1948 n-a mai avut puterea sa obtina remiza.

FC Voluntari obtine primele puncte in noul sezon, dupa ce a pierdut cu Dinamo (2-3) si FCBotosani (0-1).

U Craiova 1948 bifeaza a doua infrangere a sezonului in Liga 1, dupa 2-3 cu CFR Cluj in Gruia.

FC Voluntari: Rîmniceanu – Ricardinho, G. Tamaş, Armaş, Briceag – M. Ilie (R. Ion ’74), V. Raţă, N. Roşu (Achim ’58) – L. Fulop (Tavares ’59), Nemec (Paraschiv ’46), Lopes (Vlad ’81). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

U Craiova 1948: S. Mogoşanu – R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Baeten, A. Albu, Asamoah, Sidibe (Vieira ’54) – C. Bălan, Bauza (Raicea ’35). Antrenor: Adrian Mutu.

Arbitru: Istvan Kovacs.