FC Voluntari incurca FCSB in lupta pentru titlu

Echipele FC Voluntari si FCSB au remizat, scor 2-2 (1-1), sambata seara, intr-un meci disputat pe Arena Nationala cu ilfovenii in postura de gazde, in penultima etapa a playoff-ului.

FCSB a condus de fiecare data, dar FC Voluntari a profitat de erorile aparute in apararea bucurestenilor pentru a egala, ultima oara in minutul 87.

Golul doi al celor de la FCSB a fost marcat dintr-o pozitie afara din joc, un offside ramas nesemnalizat de la margine.

FCSB rateaza sansa de a urca chiar si pana duminica pe primul loc al clasamentului.

CFR Cluj primeste duminica seara vizita celor de la Universitatea Craiova si, in cazul unui succes, echipa din Gruia va castiga matematic titlul inaintea meciului din ultima etapa cu FCSB.

FCSB a deschis scorul prin Cordea, in minutul 44, cu o reluare din fata portii la centrarea lui Olaru.

O reusita anuntata de doua mari ocazii trecute in contul baietilor antrenati de Anton Petrea.

Doar un minut s-au bucurat cei de la FCSB de avantaj pe tabela, ilfovenii restabilind egalitatea prin Nemec la capatul unui contraatac.

In partea secunda FCSB s-a aruncat in atac si Tanase a fost campionul ratarilor in primele zece minute, ratand chiar si singur cu portarul.

Tanase a marcat in minutul 72 dupa o faza de la coltul terenului si dintr-o pozitie afara din joc.

FC Voluntari a ratat egalarea la sutul lui Merloi din actiune, in minutul 84, cand Tarnovanu a respins in fata.

Gazdele partidei de sambata seara au egalat patru minute mai tarziu prin Costin. Acesta a fost lasat singur cu portarul la devierea lui Olawale Muhamed Tehe cu capul.

Si acolo a fost un offside ramas nesemnalizat de la margine.

FC Voluntari: M. Popa – Meleke (Costin ’33), Tamaş (Achim ‘7), Armaş – Ricardinho, Tavares, Droppa (Merloi ’74), I. Gheorghe, Al. Vlad – Nemec (Olawale ’74), Marcelo Lopes (L. Fulop ’74). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

FCSB: Târnovanu – Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic – Olaru, Şut (Stoica ’89), Fl. Tănase – Cordea (Dumiter ’80), Mamut (Edjouma ’46), Oct. Popescu (V. Gheorghe ’76). Antrenor: Toni Petrea.

Cartonaşe galbene: Nemec ’33, Vlad ’58, Droppa ’60, Achim ’85, Popa ‘90+4 / Miron ‘23.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Valentin Avram, Ferencz Tunyogi – Iulian Dima.