FC Vaslui produce prima infrangere a Stelei din acest sezon

Steaua nu a fost capabila sa castige in fata unei echipe formate din jucatori care au ajuns la Bucuresti in ziua meciului, cu acul pe rosu. FC Vaslui s-a impus la limita, scor 1-0. Fara un Sebastian Coltescu in mare verva, cu trei "victime" la activ in tur, vasluienii pregatiti de Liviu Ciobotariu au furnizat socul acestui sezon.

Vasluienii au intrat cu zece minute intarziere pe teren, protestand la adresa celor care nu i-au platit de mai bine de jumatate de an.

Fotbalistic, Steaua a debutat in meci cu un sut in forta al italianului Federico Piovaccari, boxat de la coltul scurt de Cerniauskas.

La poarta opusa, Liviu Antal a tras peste la capatul unei faze in care a solicitat si penalti dupa un presupus fault comis de stoperul Florin Gardos.

La mijlocul reprizei, ros-albastrii au avut o dubla ocazie. Chipciu nu a putut deschide scorul din situatie singur cu portarul, in timp ce Piovaccari, aflat pe respingere, a finalizat mult alaturi din unghi.

Vasluiul s-a aparat bine pe doua linii, iar Gil Bahia a incheiat prima parte cu un sut peste transversala, de la 16 metri.

Surpriza putea veni in minutul 58, cand Liviu Antal a patruns in centru cu mingea la picior, finalizand putin pe langa poarta de la 18 metri.

Zece minute mai tarziu, Andrei Prepelita a ratat cea mai mare ocazie de gol a gazdelor, printr-o lovitura de cap din apropiere. Bara a fost cu Cerniauskas, iar scorul a ramas nemodificat.

Fixata in propria jumatate, echipa vizitatoare a replicat, in minutul 78, printr-un contraatac purtat in trei. Antal a trimis excelent in careu pentru Abelairas, iar Mike Temwanjera a fost la un pas de a relua in poarta, pe bara a doua. Mingea a trecut milimetric pe langa zimbabwean.

Cu sapte minute inainte de final, Cristi Tanase a cautat poarta de la mare distanta, dar Cerniauskas a respins in lateral.

Lovitura de ciocan a venit in minutul 85, cand Mike Temwanjera a finalizat sec de la 11 metri o pasa excelenta a celui care nu si-a mai primit salariul de aproape un an de zile, Liviu Antal.

Steaua: Nita - Prepelita, Varela, Gardos, Parvulescu (Latovlevici 46) - Pintilii, Stanciu (Radut 64) - Chipciu (Gradinaru 46), Keseru, Tanase - Piovaccari.

Vaslui: Cerniauskas - Gilmerson Motta (Prahic 90), Ortiz, Balaur, Musat - Abelairas (Buziuc 93), Razzotti, Madson, Viveiros - Antal, Temwanjera (Ad Patulea 92).

Arbitri: Andrei Chivulete, Miclos Nagy, Alexandru Cerei (asistenti), Florin Miron si Sorin Antonie (aditionali)

Cartonase galbene: Tanase 30, Gardos 60, Piovaccari 63, Radut 70/ Temwanjera 6, Abelairas 55, Cerniauskas 92