FC Brasov intoarce si obtine prima victorie in campionat

FC Brasov a avut nevoie sa arda cinci etape pentru a obtine prima victorie in campionat, 2-1 impotriva lui ASA Tirgu Mures, la capatul unui joc in care formatia oaspete s-a jucat cu ocaziile, doua ratari unu la unu cu portarul, iar Stefan Grigorie si Marian Constantinescu au facut ca golul lui Bumba din debut sa conteze doar in statistici.

Formatia oaspete a avut un debut ideal de partida, dupa ce Hora a patruns vijelios in flancul drept si l-a servit ideal pe Bumba, care a avut de indeplinit o simpla formalitate din 4 metri, cu poarta goala.

Stefan Grigorie putea restabili egalitatea, in minutul 9, cand s-a intors de langa Balaur si a finalizat la firul ierbii pe directia lui Stancioiu.

Cinci minute mai tarziu, Liviu Ganea a luat fata fundasilor adversi si a reluat imprecis cu capul din plonjon un balon centrat de pe partea dreapta.

La mijlocul reprizei, gazdele au solicitat penalti la un presupus hent comis in careu de Velayos. Marian Balaci, foarte aproape de faza, si-a exprimat prin gesturi largi dezacordul vizavi de acordarea unei lovituri de pedeapsa.

Pe contraatac, Bumba a trecut pe langa dubla. Singur cu Iacob, Claudiu Bumba a trimis in stalpul din stanga goalkeeperului Brasovului.

ASA putea avea un avantaj de minim doua goluri pana la pauza, dupa ce Ousmane N'Doye a ratat nepermis in situatie de unu la unu cu portarul galben-negrilor (35).

Si cum ocaziile se razbuna in fotbal, cu putine minute inainte de pauza, Stefan Grigorie, din marginea careului mic, a convertit in gol centrarea excelenta din faza fixa a lui Serginho.

Repriza secunda a fost din cu totul alt film, prima faza notabila consumandu-se undeva prin minutul 75, cand Voiculet a incercat poarta adversa cu un sut violent de la distanta.

La urmatorul atac, din nimic, Marian Constantinescu, introdus inca de la inceputul reprizei, a adus Brasovul in avantaj cu o lovitura de cap frumoasa de langa Marius Constantin. Un gol de trei puncte care a consfintit prima victorie a "stegarilor" in aceasta editie de campionat.

FC Brasov: Fl. Iacob - Vagner, R. Machado, Leko, Barna (Aganovici 40) - Buga (Tara 66), Bruno Madeira, C. Munteanu, Serginho - Grigorie - L. Ganea (M. Constantinescu 46)

Rezerve: D. Mutu, Tara, Aganovici, Enceanu, C. Cristea, D. Santos, M. Constantinescu

ASA Tirgu Mures: Stancioiu - Velayos, Balaur, M. Constantin, Sepsi - N'Doye (Martins 78), Gorobsov - Bumba, Voiculet (D. Goga 82), Zicu (Amauri 58) - Hora

Rezerve: Viciu, Salageanu, D. Goga, B. Martins, Amauri, Gugu, Feussi

Arbitru: Marian Balaci (Drobeta Turnu-Severin)

Cartonase galbene: B. Madeira 33, Enceanu 40 (pe banca de rezerve), Leko 56, Fl. Iacob 88/ Gorobsov 32, Sepsi 62, Balaur 86