FC Botosani scufunda Petrolul spre Liga 2

Faza playout a campionatului a debutat, vineri seara, cu partida dintre FC Botosani si Petrolul Ploiesti, meci castigat la limita de gazde.

Un 1-0 pentru FC Botosani adus de Vasvari dintr-o lovitura de la 11 metri transformata in minutul 73.

Penalty obtinut de gazde dupa hentul comis in suprafata de pedeapsa de farncezul Begeorgi, o faza indiscutabila.

Meciul de la Botosani nu a excelat in faze de poarta, fiind mai degraba o partida modesta in exprimarea celor doua echipe.

Petrolul a avut o singura sansa, in minutul 28, cand Paolucci a fost aproape sa profite de o minge respinsa gresit de Ngadeu in propriul careu.

Finalul primei reprize a apartinut gazdelor care au avut doua sanse bune de a deschide scorul prin Martinus, sut la coltul scurt, si Hadnagy, al carui balon a fost respins la sacrificiu de Prestia.

FC Botosani acumuleaza 16 puncte si o egaleaza pe CSU Craiova in clasament, in timp ce Petrolul ramane cu doar 4 puncte pe ultimul loc condamnata la retrogradare.