FC Botosani scoate Pandurii din cursa pentru Europa

FC Botosani a castigat duelul de pe teren propriu cu Pandurii Targu Jiu, scor 3-2, la capatul unui meci foarte spectaculos, in care Istvan Fulop a inscris toate golurile gazdelor, dupa ce Elton deschisese scorul pentru Pandurii, in minutul 10. Dos Santos a punctat pentru 3-2, insa a fost mult prea tarziu pentru formatia pregatita de Cristi Pustai, care se duce la 7 puncte de Dinamo, echipa de pe locul 4. Botosanenii pot incepe lucrarile pentru nocturna.

Pandurii a avut prima ocazie a intalnirii, dupa ce Christou Paraskevas a reluat periculos mingea centrata de Nicoara de la coltul terenului (6).

Patru minute mai tarziu, Elton a reluat cu capul in poarta o minge centrata de la coltul terenului de Nicoara. La aceasta faza a participat si arbitrul aditional, care a observat cum mingea a depasit cu intreaga circumferinta linia portii.

Botosanenii au restabilit egalitatea la urmatorul atac, dupa o minge balbaita la 30 de metri de sarbul Momcilovic. Fulop a primit in marginea careului si nu s-a mai oprit, punctand pentru 1-1 cu un sut simplu.

Spre finalul primei reprize, Fulop putea realiza dubla cu un sut puternic din afara careului. Mingea a plutit putin deasupra barei transversale a portii lui Gliwa.

Lituanianul Matulevicius a ratat incredibil singur cu portarul, iar Fulop si-a luat revansa cu doua goluri inscrise in minutele 44 si 45, Botosaniul intrand la pauza cu un avantaj considerabil pe tabela, 3-1.

Gorjenii au incercat sa revina in joc in partea secunda, dar Curileac a rezolvat o noua situatie extrem de complicata, din fata lui Shamsin (62).

Un sfert de ora mai tarziu, Claudiu Codoban a smuls aplauze din tribune printr-un sut plasat de la 20 de metri. Codoban nu a fost mai exact nici la atacul urmator, cand a finalizat peste poarta o patrundere frumoasa a lui Stojkov.

Oaspetii au revenit in joc, in minutul 82, cand brazilianul Dos Santos a trimis imparabil cu capul, din 8-9 metri, o minge centrata perfect din flancul stang de atac. Dar a fost mult prea tarziu, iar Pandurii iese cel putin pentru moment din calculele pentru ultimul loc de Europa League.

FC Botosani: Curileac - Cip. Dinu, Oltean, Ivanovs, Acsinte - Codoban, Vasvari, Croitoru - Fulop (S. Ghinga 80), Carjan (Hadnagy 57, A. Patache 67), Stojkov

Rezerve: Perianu, Danci, Ghinga, Zivkovic, Vertelis, Hadnagy, Patache

Pandurii: Gliwa - Ungurusan, Paraskevas (Giusti 57), Erico, Momcilovic - Paul Anton, Elton - Shamsin, Nistor, Nicoara (A. Buleica 46) - Matulevicius (Dos Santos 65)

Rezerve: Stanca, Sipoto, Gusti, D. Bratu, Alex, Pleasca, Buleica

Arbitri: Robert Dumitru, Vladimir Urzica si Marius Marchidanu

Cartonase galbene: Sg. Oltean 14, M. Croitoru 35, Cl. Codoban 77/ Nicoara 21, Erico 56, Shamsin 73, P. Anton 90