FC Botosani revine de la 0-2 si castiga spectaculos cu ASA Tg.Mures

Etapa a 6-a a fost incheiata, luni seara, de unul dintre cele mai frumoase meciuri din actuala editie a Ligii 1. Un meci castigat de FC Botosani, cu 4-2, dupa ce in prima repriza oaspetii au condus cu 2-0 pe tabela.

Fara victorie in fata celor de la ASA Tg.Mures in Liga 1, botosenenii s-au aruncat in ofensiva inca din primul minut si au dominat jocul irosind cateva bune ocazii.

Mai intai Roman a sutat peste poarta in minutul 6 dintr-o pozitie favorabila in centrul careul advers, dupa care portarul Viciu a avut o prima interventie decisiva la sutul lui Astfei.

Roman nu a prins poarta in minutul 14 cu un sut in forta din marginea careului, dupa cre acelasi Viciu bloca in extremis sutul acestuia din alergare.

Contrar cursului jocului cei de la ASA au deschis scorul in minutul 20 prin Zicu, reluare cu capul din centrarea lui Surdu.

Inca o sansa de gol irosita de gazde in minutul 32. Dimitrov a patruns cu mingea la picior si a centrat pe jos la bara a doua pentru Astafei, insa acesta a trimis mult peste poarta.

A treia interventie salvatoare pentru Viciu s-a produs in minutul 34, iar cu cinci minute inaintea pauzei oaspetii au dat lovitura pe contraatac prin Matei. Sut la coltul lung pentru un 0-2 neverosimil dupa aspectul jocului.

Botosaniul a revenit la timp in meci si golul marcat de Bordeianu la ultima faza a primei reprize cu un sut la vinclu a reprezentat ingredientul pentru o repriza a doua de un inalt nivel fotbalistic.

Asa cum era de asteptat gazdele s-au aruncat in ofensiva si Vasvari a dat semnalul fotbalului total in minutul 62 cu un sut din lovitura libera. O mingea grea, cu pamantul, scoasa in corner de Viciu.

In minutul 66 scorul a redevenit egal dupa lobul de mare efect reusit de Golofca, jucator care a profitat de iesirea dintre buturi a portarului Golofca la o minge pierduta de Constantin in preajma propriului careu.

Matulevicius avea sa fie omul decisiv pentru Botosani in finalul meciului prin cele doua goluri reusite. Mai intai a facut 3-2 cu o lovitura de cap din centrarea lui Herghelegiu, pentru ca in minutul 88 sa profite de un balon pierdut in propria jumatate de Cordos si sa perforeze poarta adversa cu un sut in forta din afara careului.

O victorie entuziasmanta prin care FC Botosani urca pe patru in clasament, cu 10 puncte, echipa lui Leo Grozavu avand cel mai bun atac (14 goluri) dupa sase etape.

In continuare ASA Tg.Mures ramane echipa fara punct obtinut in acest sezon.