FC Botosani in rolul lui Manchester City cu ACS Poli Timisoara

Joi seara s-a disputat meciul dintre ACS Poli Timisoara si FC Botosani, partida restanta din prima etapa a Ligii 1, iar echipa din Moldova a depasit la toate capitolele formatia acceptata in noul sezon cu o penalizare de 14 puncte. S-a incheiat 5-0 pentru Botosani, echipa care obtine a cincea victorie in sapte meciuri contra banatenilor.

Istvan Fulop a deschis scorul in minutul 7 cu o executie superba dintr-o lovitura libera din marginea careului advers.

Oaspetii isi majorau avantajul dupa alte sase minute prin Golofca, sut din interiorul careului, dupa un contraatac purtat de Astafei pe stanga.

Astafei a facut 3-0 la patru minute dupa pauza indeplinind o simpla formalitate din interiorul careului, iar Fulop reusea dubla in minutul 53.

Gazdele au ramas in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Doman din minutul 88, insa umilinta Timisorei a luat sfarsit abia dupa ce Canu a comis un hent in propriul careu si Lorand Fulop a transformat o lovitura de la 11 metri in prelungiri.

Timisoara ramane la -14 puncte in clasament si este carne de tun pentru celelalte competitoare din Liga 1.