FC Botosani - FCSB 0-2. Moldovenii raman fara victorie acasa in fata ros-albastrilor

FCSB a rezolvat in repriza secunda ecuatia meciului de la Botosani si se desprinde la trei puncte de CFR Cluj in clasamentul din CASA Liga 1.

Florin Tanase a deschis scorul cu un sut din marginea careului in minutul 55, dupa o combinatie intre Morutan si Octavian Popescu.

Dupa unsprezece minute oaspetii isi majoreau avantajul si inchideau practic partida in urma unui sut in forta trimis de Olaru din interiorul careului.

Acelasi Olaru semnase cea mai mare ocazie a primului mitan in minutul 41, cand l-a intins serios pe Hankic cu un sut pe jos din afara suprafetei de pedeapsa.

FC Botosani ramane doar cu o singura remiza in istoria confruntarilor directe pe teren propriu cu FCSB.

Echipa bucuresteana ajunge la 54 de puncte si pune presiune pe CFR Cluj, principala rivala in lupta pentru titlul din CASA Liga 1.

FC Botoşani: Hankici – Braun (Patache ’73), Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu - Papa, Rodriguez, Ed. Florescu (Fili ’46) – Caia (Roman ‘9, Toutouh ’88)), Al Mawas, Keyta (Askovski ’73). Antrenor: Marius Croitoru.

FCSB: A. Vlad – Haruţ (Cristea ’46), Ov. Popescu, A. Miron, Radunovic - Moruţan, Şut, Olaru - Oct. Popescu (Oaidă ’72), Fl. Tănase, Fl. Coman (Vukusic ’85). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Florescu ‘4, Papa ’55, Şeroni ’86 / Olaru ’15, Coman ’59, Radunovic ‘67.

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Hategan.