FC Botosani – Dinamo 4-0. Umilinta cainilor

Victorie categorica pentru FC Botosani in meciul cu Dinamo disputat duminica seara in etapa a 18-a din CASA Liga 1.

Un meci care a inceput practic de la 1-0 pentru gazde, dupa ce Keyta a profitat de eroarea lui Esanu si a marcat in secunda 54.

Sirianul Al Mawas a trecut pe langa gol in minutul 3 la o patrundere singur spre poarta. Mingea trimisa din unghi a lovit transversala.

Gazdele si-au majorat pana la urma avantajul in minutul 23 prin Ongenda. Acesta a reluat cu calcaiul la pasa lui Keyta in sase metri.

In minutul 37 cei de la FC Botosani au marcat golul de 3-0 dintr-un penalty obtinut de Roman in duel cu Ehamnn, lovitura de la 11 metri transformata de Keyta.

Dinamo a fost aproape de gol in minutul 52 la sutul lui Moldoveanu blocat de portarul Hankic.

Tabela s-a modificat din nou in favoarea gazdelor in minutul 64 dupa o faza de la coltul terenului. Fundasul Harut a impins mingea in poarta din cativa metri.

Pana la final scorul putea capata proportii rusinoase pentru Dinamo daca Touthou (78) ajungea la centrarea lui Tiganasu, iar Esanu nu bloca un sut din lovitura libera (90).

Pentru Dinamo este a noua si cea mai severa infrangere a sezonului.

Dinamo nu cedase pana acum la o diferenta mai mare de doua goluri (0-2 cu Sepsi si CFR Cluj).

FC Botoşani: Hankic – Patache, Haruţ, Şeroni, Ţigănaşu – Florescu (Tîrcoveanu ’66), Rodriguez, Ongenda (Chindriş ’59) – Caia (Roman ’12, Toutouh ‘67), Al Mawas, Keyta (Fili ’67). Antrenor: Marius Croitoru.

Dinamo: Eşanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu – Creţu (Moldoveanu ’46), Răuţă, Achim (Şerban ’69), Fabbrini – Gueye, Borcea (Mihaiu ’46). Antrenor: Ionel Gane.

Cartonaşe galbene: Florescu ’59, Tîrcoveanu ’76 / Bejan ’13, Răuţă ’19, Sorescu ‘38.

Arbitru: Istvan Kovacs.