FC Botosani castiga spectaculos cu Dinamo

FC Botosani si-a inaugurat noctura cu o victorie spectaculoasa impotriva lui Dinamo, scor 3-2, intr-un meci in care "cainii" au ramas cu doi oameni mai putin, dupa eliminarile lui Fai si Barboianu, egaland spre final prin Bogdan Gavrila. Scorul final a fost stabilit de Ngankam din pasa lui Acsinte. Fulop a deschis scorul in minutul 28, Dinamo a restabilit egalitatea inainte de pauza prin Alexe din penalti, iar Ngadeu a readus Botosaniul in avantaj. Finalul a fost unul interzis cardiacilor, cu Dinamo trecand de la extaz la agonie. Bogdan Gavrila a egalat dupa o cascada de driblinguri, avand sansa reusitei de 3-2. Pe contraatac, Ngankam, introdus in repriza a doua, a contribuit decisiv la prima infrangere a "cainilor" din aceasta stagiune.

Partida dintre FC Botosani si Dinamo Bucuresti a fost privita de gazde ca o adevarata sarbatoare, dupa ce greii fotbalului romanesc, Razvan Burleanu si Gino Iorgulescu, au fost invitati la inaugurarea nocturnei stadionului "Municipal".

Startul echilibrat de meci putea fi rupt, in minutul 10, cand Hadnagy a trecut pe langa deschiderea scorului din centrarea de pe stanga a lui Florin Acsinte.

La mijlocul primei reprize, Danci nu a putut sa il surprinda pe Traian Marc cu ceea ce numea el in returul sezonului trecut "specialitatea casei" - sut in forta de la aproximativ 25 de metri.

In minutul 28, Martinus a facut franjuri defensiva adversa, la o faza in care omul de nationala, Grecu, a fost depasit cu multa usurinta, si a pasat ideal pentru Fulop. Mijlocasul de banda al Botosaniului a avut de indeplinit o simpla formalitate de pe linia careului mic.

Dinamovistii au "inaugurat" tabela spre finalul primei parti, la un penalti dictat in mod corect de Mircea Horatiu Fesnic la faultul comis in careu de Acsinte asupra lui Alexe. Ultimul a restabilit egalitatea de la punctul cu var printr-o executie eleganta.

Dinamo a ramas in inferioritate numerica, in minutul 57, dupa ce Fai a primit al doilea avertisment din partea lui Fesnic pentru o intrare intarziata.

La putin timp dupa, Croitoru a centrat ideal din corner, iar Ngadeu, venit lansat din spate fara marcaj, a punctat printr-o lovitura de cap imparabila.

Traian Marc a evitat primirea unui nou gol, cu douazeci de minute inainte de final, cand a scos de langa bara executia in forta a lui Marius Croitoru.

"Cainii" au incheiat jocul in dubla inferioritate numerica, dupa ce Stefan Barboianu a vazut, la randul sau, al doilea si ultimul avertisment din partea centralului.

Finalul a adus sarea si piperul fotbalului. Surprinzator, Bogdan Gavrila a inscris pentru 2-2 dupa o serie impresionanta de driblinguri. Tot Gavrila a avut in varful bocancului sansa golului victoriei, care avea sa pice insa in poarta lui Marc.

Ngankam a adus victoria Botosaniului cu un "lat" simplu din apropiere, la pasa lui Acsinte.

FC BOTOSANI: Curileac - Patache (Codoban 89), Tincu, Ngadeu, Quenten - Danci, Vasvari - Acsinte, Croitoru, Fulop (Ivanovici 80) - Hadnagy (Ngankam 83)

Rezerve: Lazar - Oltean, Ivanovici, Browne, M. Bordeianu, Codoban, Ngankam

Antrenor: Leontin Grozavu

DINAMO: Marc - Fai, Cordos, Ad. Popa II, Grecu - Barboianu, Miranda (B. Gavrila 37) - C. Matei (Filip 69), Elton, Rotariu (I. Serban 59) - M. Alexe

Rezerve: Samoila - I. Serban, Boubacar, Vaduva, Firtulescu, Gavrila, St. Filip

Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Mircea Horatiu Fesnic (Cluj), Miclos Nagy (Cluj) si Marius Marica (Bistrita)

Cartonase galbene: Acsinte 40, Croitoru 45+2, Tincu 50/ Fai 23, Elton 45, Barboianu 51, Grecu 81

Cartonase rosii: Fai 57, Barboianu 74

Stadion: Municipal