FC Botosani castiga la Chiajna si urca pe trei in clasament

Echipa FC Botosani s-a impus, miercuri seara, in deplasare contra celor de la Concordia Chiajna, cu 2-0 (0-0), si a urcat pe locul trei provizoriu in clasamentul din Liga 1.

Meciul s-a decis in partea secunda dupa o prima repriza saraca in faze de poarta. Golofca a deschis scorul in minutul 63 cu un sut din cativa metri, dupa ce portarul Balgradean a respins in fata un balon.

Botosani a continuat sa fie echipa mai prezenta in joc dupa deschiderea scorului si a majorat avantajul in minutul 75 prin Vasvari. Acesta a preluat in careu, si-a ridicat singur mingea si a trimis-o plasat la coltul lung.

Aceasta a fost a treia victorie a celor de la Botosani in scurta istorie a duelurilor cu Chiajna in Liga 1.

Pana acum se inregistrasera doar remize in meciurile de la Chiajna, patru la numar, ultima un 3-3 in playout-ul sezonului trecut.

FC Botosani a urcat pe locul trei in clasament, cu 16 puncte, dupa a cincea victorie obtinuta in noua etape.