FC Arges – Farul 2-1. Echipa lui Hagi ramane fara victorie in deplasare

Echipa din Trivale a obtinut cele trei puncte in disputa cu Farul Constanta, meci din etapa a 12-a in CASA Liga 1.

Arias a deschis scorul, in minutul 50, dupa o faza controversata care a dus la proteste pe marginea terenului in tabara oaspetilor.

Asistentul aflat pe directia de atac a pitestenilor a ridicat intr-o prima faza fanionul pentru a semnaliza corect pozitia afara din joc a lui Arias, dar apoi s-a corectat dupa ce mingea a fost atinsa pe directie de fundasul oaspetilor Larie.

O faza care a semanat izbitor cu cea din finala Ligii Natiunilor la golul de 2-1 al Frantei cu Spania.

Farul a avut sansa egalarii, in minutul 56, la patrunderea lui Chitu, insa acesta s-a impiedicat si a ratat executia.

Dubla interventie a portarului Greab a salvat-o pe FC Arges patru minute mai tarziu la suturile lui Betancor si Ciobanu.

FC Arges si-a dublat avantajul prin Viana, in minutul 73, acesta profitand de o eroare a fundasului stanga De Nooijer.

Farul a redus din diferenta prin Betancor, golgeterul campionatului transformand o lovitura de la 11 metri cu zece minute inaintea finalului partidei.

In minutul 81, Aioani a avut o super parada la sutul lui Isfan din interiorul careului pastrand sperantele pentru un egal in tabara Farului.

Bara s-a opus insa, in minutul 89, la sutul lui Ely Fernandes si cele trei puncte au intrat in contul pitestenilor.

Farul ramane fara victorie in deplasare in actuala editie de campionat.

FC Arges urca pe locul opt in clasament, la egalitate de puncte cu Farul si Rapid.

Hagi, reactie dupa meci

“Meritam mult mai mult, meritam victoria, dar din pacate asa e fotbalul. Trebuie sa mergem inainte.

“Pentru mine a fost offside clar, dar din pacate asta e”, a spus Hagi.

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, J. Miguel, Latovlevici – Meza Colli, Raynov (Boldor ’90) – Teles (Dumitraşcu ’46), Fatai (Viana ’33), Cr. Dumitru (Isfan ’46) – Arias (Şerban ’71). Antrenor: Andrei Prepeliţă.

Farul: Aioani – Boboc, Larie, Ghiţă, De Nooijer (Fernandes ’82) – Artean, Mladen (Pires ’46), Ciobanu (Radaslavescu ’67) – Chiţu (Ganea ’68), Betancor, Pitu (Grameni ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaş galben: / Mladen ’36.

Arbitri: Sebastian Colţescu – Daniel Mitruţi, Vlad Bârleanu – Horia Gabriel Mladinovici.