FC Arges – Dinamo 1-2. A cincea victorie consecutiva pentru “caini”

Dinamo a plecat cu toate punctele din Trivale si face un pas mare spre evitarea barajului de mentinere in Liga 1.

Andreas Mihaiu si Deian Sorescu au marcat golurile victoriei lui Dinamo la Pitesti.

Reusita gazdelor a fost adusa de Mediop Ndiaye cu o executie spectaculoasa.

Pentru Dinamo este al cincilea succes consecutive in CASA Liga 1, in timp ce FC Arges ajunge la doua infrangeri la rand, dupa 0-1 in deplasare cu Viitorul Constanta.

Dinamo a inceput mai bine meciul din Trivale si a reusit deschiderea scorului dupa 11 minute prin Mihaiu.

Jucatorul care a ingropat-o practice pe Dinamo in returul semifinalei Cupei Romaniei cu Astra Giurgiu a punctat cu un sut din interiorul careului.

Este primul gol marcat de Mihaiu in CASA Liga 1.

Un gol venit chiar inainte ca in Trivale sa fi inceput potopul, o ploaie torentiala care a pus probleme ambelor echipe.

FC Arges a egalat scorul dupa pauza prin Mediop Ndiaye. Atacantul intrat in minutul 14 in locul lui Mitoi a preluat cu spatele la poarta si l-a invins pe Esanu cu un sut la coltul scurt.

Dinamo a revenit la conducere cu opt minute inaintea finalului la sutul lui Sorescu din interiorul careului. De remarcat si pasa excelenta oferita de polonezul Gol printre aparatorii pitesteni.

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Boldor, Muşat (Năstăsie ’72) – Meza Colli, Şerban (Palic ’34) – Dumitru (Grecu ’72), Honciu, De Jonghe – Mitoi (Ndiaye ’13, Teles ‘73). Antrenor: Mihai Ianovschi.

Dinamo: Eşanu – Bejan, Puljic, Albentosa – Sorescu, Achim (Fabbrini ’78), Anton, Gol, Filip (Radu ‘90+2) – Mihaiu (Morsay ’62), Nemec (Grigore ‘90+2). Antrenor: Dusan Uhrin.

Cartonaşe galbene: De Jonghe ’43, Ndiaye ‘45+2 / Mihaiu ’58, Albentosa ’80, Grigore ‘90+3.

Arbitri: Andrei Chivulete - Bogdan Gheorghe, Adrian Vornicu - Vlad Baban.