FC Arges – Craiova 1-2. A cincea victorie consecutiva pentru olteni

Universitatea Craiova a obtinut, vineri, a cincea victorie consecutiva in CASA Liga 1, scor 2-1, in deplasare cu nou-promovata FC Arges.

Oltenii au rezolvat meciul din Trivale dupa primele 15 minute, insa au trait periculos finalul de partida.

Cicaldau a deschis scorul in minutul 9 cu o lovitura de cap din sase metri dupa o centrare din flancul drept.

In minutul 15 echipa din Banie s-a desprins pe tabela prin reusita lui Koljic.

Bosniacul a preluat pe piept in careu de la Cicaldau, apoi s-a intors si a scuturat plasa din marginea careului cu un sut in forta.

FC Arges a echilibrat partida spre finalul primei reprize, pitestenii ratand o mare ocazie in minutul 45 prin Malele.

La reluarea partidei, in minutul 57, Koljic a ratat de putin dubla cu o reluare din careu.

Finalul meciului a fost extrem de animat, cu ocazia lui Musat din minutul 82. Pigliacelli a respins acrobatic peste bara.

Mihaila a ratat apoi pe un contraatac. Sut din actiune putin pe langa poarta.

In cele din urma FC Arges a redus din diferenta prin Honciu cu un sut pe sub Pigliacelli.

Craiova ramane cu procentaj maxim in clasament dupa cinci etape.

FC Arges are un singur punct si cauta prima victorie de la revenirea pe prima scena.

FC Argeş: Croitoru – Tofan, Leca, Deslandes, Muşat – Prepeliţă, Meza Colli (Năstăsie ’90) – Grecu, Şerban (Honciu ’46), Cozma (Blejdea ‘2, G. Deac ’79) – Malele (Ndiaye ’79). Antrenor: Ionuţ Badea.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Constantin, Bălaşa, Bancu – Bic (Mateiu ’82), Nistor, Cicâldău – Ivan (Mihăilă ’69), Koljic (Tudorie ’81), Baiaram (Bărbuţ ’58). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Meza Colli ’78, Deac ‘89 / Nistor '90+3.

Arbitri: Lucian Rusandu – Marius Badea, Imre-Laszlo Bucsi – Marian Barbu.