Farul si Hermannstadt trag cortina peste etapa a 5-a. Un 0-0 prin care Botosani ramane pe primul loc

Echipele Farul Constanta si Hermannstadt au remizat, scor 0-0, in ultima partida a etapei a 5-a din Liga 1.

Ambele echipe raman neinvinse, dar de acest rezultat profita din plin cei de la FC Botosani, echipa care isi pastreaza primul loc in clasament.

Doua goluri anulate de VAR pentru pozitii afara din joc si de asemenea cate doua mingi trimise in bara de fiecare parte in meciul de la Ovidiu.

Hermannstadt a marcat prima prin Baba Alhassan in minutul 65, dar golul a fost invalidat de VAR.

Arbitrajul video a intervenit din nou in minutul 72 cand a marcat Denis Alibec pentru Farul, reusita fiind anulata pentru o pozitie afara din joc.

Alibec a mai avut un sut de la distanta in bara, in minutul 76.

Bara s-a opus si la reluarea lui Paraschiv din minutul 82, cand Hermannstadt a ratat cea mai mare ocazie din meci.

Farul: Aioani - Benzar (Sîrbu '62), Larie, M. Popescu (Borza '72), Kiki - Artean (Băluţă '71), Nedelcu, Casap (Grameni '46) - Torje (Alibec '46), V. Morar, A. Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Hermannstadt: P. Iliev - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - Răuţă (Biceanu '62), Mino Sota - Balaure (Petrescu '79), Alhassan (Năstăsie '88), C. Popescu (Oroian '78) - I. Hora (Paraschiv '62). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Pitu '49, Alibec '64 / Iliev '60, Popescu '78, Alhassan '90+2.

Arbitri: Andrei Antonie – George Florin Neacşu, Stelian Slabu.