Farul – Rapid 2-0. “Marinarii” lui Hagi urca pe trei in clasament

Victorie fara dubii obtinuta de Farul Constanta pe teren propriu in fata celor de la Rapid Bucuresti, in etapa a 18-a din CASA Liga 1.

Ghita a deschis scorul dupa o faza fixa cu trei minute inaintea pauzei.

Aceasta dupa ce la 0-0 portarul rapidist Moldovan a avut o super interventie la sutul lui Pitu usor deviat de un adversar.

La opt minute dupa pauza cei de la Farul si-au dublat avantajul prin Ciobanu. Sut din interiorul careului la coltul lung din pasa cu exteriorul oferita de Pitu.

Pe final de meci Moldovan a avut o alta interventie decisiva prin care a limitat proportiile scorului. Jefte Betancor si-a potrivit mingea la marginea careului si putin a lipsita sa faca 3-0.

Farul ajunge la 29 de puncte si urca cel putin provizoriu pe ultima treapta a podiumului in clasament.

Rapid ramane cu 28 de puncte dupa aceasta a patra infrangere a sezonului.

Giulestenii au pierdut nu mai putin de trei jucatori in meciul de la Ovidiu, Ionita, Grigore si Hlistei iesind accidentati. In cazul celui din urma pare sa fie vorba de o ruptura.

Farul Constanţa: Aioani – Mladen, Larie, Ghiţă, De Nooijer – Purece (Pires ’61), Artean (Dobrosavlevici ’80), Ciobanu (Radaslavesccu ’70) – Ely Fernandes (Petre ’61), Jefte Betancor, Pitu (Grameni ’69). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Rapid: Moldovan – Goge, Săpunaru, Grigore (Dandea ‘6), Morais (Moise ’61) – Crepulja, Albu, Pănoiu (Ilie ’46) – Ioniţă (Stahl ’18), Bălan (Marzouk ’46), Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonaş galben: / Săpunaru ’36.

Arbitri: Cătălin Popa - Mircea Grigoriu, Marius Badea.