Egal spectaculos pe Cluj Arena, "U" Cluj-Viitorul 2-2

Viitorul nu a fost capabila sa isi conserve avantajul de doua goluri inregistrat la pauza, remizand, scor 2-2 cu "U" Cluj, intr-un meci in care Mitrita si Mitrea au modificat tabela in prima parte, Ceppelini a dat semnalul revenirii cu o reusita splendida, iar Gravenberch, scapat din marcaj, a egalat nesperat pentru echipa pregatita de George Ogararu.

Pe fondul unui start echilibrat de meci, in care U Cluj si Viitorul si-au impartit aproape in mod egal momentele de dominare, formatia oaspete a muscat din adversar la prima ocazie cu adevarat notabila.

Mitrita a primit undeva la 30 de metri, a patruns in centru si l-a surprins pe Veselovsky cu o executie magistrala aproape de vinclu (22).

In minutul 35, Bogdan Mitrea a trecut foarte aproape de 2-0, dupa un sut puternic din lovitura libera. Capitanul Viitorului a trimis aproape razant cu bara din stanga lui Veselovsky.

Mitrea a fost mai precis de la punctul cu var, in ultimele secunde ale primei parti, cand a transformat penaltiul acordat de Marcel Birsan la faultul comis de Neag asupra lui Florin Tanase.

In minutul 52, Florin Tanase a fost la un pas de a-l invinge pe Veselovsky pentru a treia oara. Slovacul din poarta lui "U" a lasat bine piciorul stang in spate si a respins in ultimul moment sutul la firul ierbii al perlei Viitorului.

La mijlocul reprizei, Ceppelini a spart gheata in Liga 1 cu o executie tehnica personala prin care l-a invins pe Buzbuchi - minge saltata direct la vinclu.

Cu douazeci de minute inainte de final, Gravenberch a profitat de un moment de slabiciune in apararea formatiei ilfovene si a restabilit egalitatea printr-un sut direct sub transversala.

Veselovsky a incheiat meciul cu o parada frumoasa la incercarea de la distanta a lui Razvan Marin, introdus pe teren de Gica Hagi in minutul 80.

U CLUJ: Veselovsky - Ciupe, Skvorc, Neag (Lemnaru 46), Musat - Cristocea (Kovacs 67), Lungu, Bucsa, Viveiros -  Gravenberch, Mengolo (Ceppelini 46)
Rezerve: Panagopoulous, Stojanovic, Lemnaru, Ceppelini, Paulinho Martins, Raul Costin, Lorant Kovacs
Antrenor: George Ogararu

VIITORUL: Buzbuchi - Manea, Mamele, Tiru (R. Marin 80), Mitrea - Tanase, Mitrita, Andelkovic (Nikolov 53), Benzar - Pana (Seroni 64), Bonilla
Rezerve: Balauru, Putanu, Razvan Marin, Markus, Nikolov, Alin Seroni, Al Neacsa
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Marcel Birsan (Bucuresti)

Cartonase galbene: Skvorc 42, Ciupe 72, Musat 80/ Bonilla 72