Egal fara goluri in Petrolul-Steaua, Astra termina pe 2

Petrolul a incheiat la egalitate, scor 0-0, meciul de pe teren propriu impotriva campioanei, irosind astfel posibilitatea de a incheia sezonul in postura de vicecampioana. In urma acestui rezultat, avem configuratia finala a podiumului: Steaua, Astra si Petrolul. "Golurile" s-au marcat dupa ultimul fluier, cand Laurentiu Reghecampf s-a bucurat ostentativ pentru castigarea titlului, moment in care a inceput sa se imparta pumni in stanga si in dreapta intre jucatorii si oficialii celor doua echipe.

Inainte de primul fluier al arbitrului, galeria Petrolului a sarbatorit cum se cuvine, a se citi torte, petarde si o coregrafie speciala, cei 90 de ani de la momentul infiintarii clubului ploiestean.

Meciul a debutat cu un gol anulat in dreptul gazdelor, dupa ce Tamuz a reusit sa inscrie, insa Ovidiu Hategan, excelent plasat, a observat preluarea cu mana a israelianului (6).

Trei minute mai tarziu, Tatarusanu a scos de la radacina barei un sut in forta al spaniolului Pablo De Lucas, expediat de la aproximativ 25 de metri.

La mijlocul reprizei, jucatorii celor doua echipe s-au incaierat la mijlocul terenului dupa un fault comis de Pintilii asupra lui Albin, coroborat cu faza in care Keseru a cerut penalti pentru un presupus fault in careul gazdelor.

Prima parte s-a incheiat cu mari emotii la poarta campioanei, dupa ce Tatarusanu a citit bine un un-doi splendid purtat intre Albin si Walter Fernandez, intervenind mai apoi la mingea stearsa de israelianul Toto Tamuz, de la 9-10 metri.

In singurul minut de prelungire aratat de la margine, Adi Popa a ratat ultima pasa, care ar fi echivalat cu modificarea tabelei de marcaj, dupa ce trecuse de Pecanha, iesit in intampinare undeva in banda stanga.

Intrat in repriza a doua in locul lui Keseru, Gabi Iancu a furnizat primul moment incendiar la poarta lui Pecanha, salvat de bara la executia pe coltul lung a mijlocasului Stelei (50).

Un sfert de ora mai tarziu, Chipciu a incercat sa il surprinda pe Pecanha cu o executie la coltul scurt, dar bara a fost din nou de partea lui Pecanha. La urmatorul atac, Chipciu a tras in portarul Petrolului.

In minutul 70, la o lovitura libera periculoasa pentru Petrolul, De Lucas a stat bine pe respingere, sutul spaniolului mangaind stalpul portii aparate de Ciprian Tatarusanu.

Laurentiu Reghecamp i-a oferit zece minute si tanarului Robert Valceanu, care a barbierit un balon pasat de Prepelita in marginea careului mic (83).

Cu patru minute inainte de final, Tatarusanu a anulat sutul din intoarcere, cu stangul, al lui Hoban, prin care a cautat vinclul portii.

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Mustivar (Romario 87), De Lucas - Priso, Albin (Camara 83), Walter (L. Marinescu 70) - Tamuz

Steaua: Tatarusanu - Varela, Szukala, Gardos (C. Rapa 52), Latovlevici - Pintilii, Prepelita - Ad. Popa, Chipciu, Cr. Tanase (R. Valceanu 81) - Keseru (G. Iancu 46)

Arbitri: Ovidiu Hategan, Miclos Nagy, Octavian Sovre

Cartonase galbene: Albin 19, Geraldo 26, De Lucas 77, Marinescu 93/ Pintilii 26, Varela 68, Chipciu 94