Dunarea Calarasi se afunda spre retrogradare. Botosani e aproape salvata!

Echipa Dunarea Calarasi ramane pe loc retrogradabil dupa meciul cu FC Botosani din etapa a 10-a, pierdut de formatia lui Dan Alexa, cu 0-2, pe teren propriu.

Oaspetii au rezolvat ecuatia celor trei puncte inca din prima repriza, cand Lorand Fulop a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 28, iar Catalin Golofca a majorat scorul in minutul 45 printr-o executie spectaculoasa.

Dunarea Calarasi a iesit mai mult la joc dupa pauza, atunci cand au inceput sa apara si ocaziile la poarta lui Fraisl.

Asa am trait Dunarea Calarasi - Botosani

Valentin Munteanu (54) si Iancu (63) au ratat cele mai mari sanse de gol ale gazdelor intr-un meci pe care Dan Alexa, suspendat, l-a privit de la inaltimea tribunei oficiale.

Cu aceste trei puncte Botosani e aproape scapata in totalitate de grijile retrogradarii cu patru etape ramase pana la finalul sezonului.

Dunărea Călăraşi: Straton - Gligorov, Dobrosavlevici, Luchin, Sîrghi (Munteanu '46) - Ammari, Simion, Henderson (Stoica '67), St. Filip (Mendy '46) - Iancu, D. Benzar. Antrenor: Dan Alexa

FC Botoşani: Fraisl - Piţian, Miron, Burcă - Patache, Papa, J. Rodriguez, Fabbrini (Buş '84), Golofca - L. Fulop (Târşa '90), M. Roman (Oaidă '74). Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Iancu '33, Ammari '85 / Roman '69, Fulop '79, Buş '86, Fraisl '89, Burcă '90+3

Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.