Dunarea Calarasi castiga si pune presiune la varf in Liga 2

Una dintre favoritele la promovare in Liga 1 Betano, Dunarea Calarasi, a castigat sambata meciul jucat in Liga 2.

Calarasi a avut un meci de lupta, dificil, contra uneia dintre echipele de top, CS Afumati, dar a castigat cu 2-1 si a trecut pe prima pozitie in clasament.

Cei de la Dunarea au acum 52 de puncte dupa 23 de etape.

Cealalta echipa cu pretentii la calificare, AFC Hermannstadt, are 50 de puncte, dar va juca duminica partida din etapa 23. Hermannstadt este obligata sa castige pentru a redeveni lidera.

Meciul de la Calarasi a fost unul foarte disputat. Afumati a deschis scorul prin Dedu, din penalty. Gazdele au egalat la finalul primei reprize tot de la punctul cu var, prin Alexandru.

Afumati a ramas in zece oameni in minutul 72, dupa eliminarea lui Patriche, iar Dunarea de asemenea a vazut cartonasul rosu in minutul 78. Rus a fost eliminat dupa ce a marcat golul victoriei, pentru ca si-a scos tricoul de bucurie.