Dinamo

Dinamo arata fotbal si invinge la pas U Cluj

A doua victorie consecutiva in retur pentru Dinamo, formatie care s-a impus, sambata seara, cu 3-0 pe teren propriu in fata Universitatii Cluj.

Kamil Bilinksi a reusit o dubla, marcand cate un gol in fiecare repriza, iar Valentin Lazar a majorat avantajul lui Dinamo dupa pauza.

Echipa oaspete a evoluat in inferioritate numerica din minutul 75, cand burkinavezul Bambara a primit al doilea cartonas galben pentru o intrare cu talpa inainte la Nicolae Grigore.

In realitate, Bambara ar fi trebuit eliminat mai devreme cand l-a lovit violent cu cotul in plina figura pe acelasi Grigore.

S-a terminat asadar 3-0, un scor care consolideaza locul patru in clasamentul Ligii 1 pentru Dinamo, echipa ajunsa la a noua victorie in aceasta editie de campionat.

Polonezul Kamil Bilinski are dupa acest meci zece goluri in sezonul 2014/2015 al Ligii 1 si mai are nevoie de doar doua reusite pentru a-l egala in clasamentul golgeterilor pe Claudiu Keseru, jucatorul cedat in iarna de Steaua la Al Gharafa in Qatar.