Dinamo

Cele patru faze controversate de la Dinamo - Poli

Meciul Dinamo - Poli nu a dus lipsa de faze controversate. S-a cerut de patru ori penalty, dar s-a acordat o singura data.

Singura lovitura de la 11 metri acordata a fost cea din minutul 4, cand Luchin (Poli) l-a agatat in careu pe Valentin Lazar. Luchin a aratat in meci ca a atins mingea, dar nici vorba, reluarile tv au aratat ca tot ce a facut a fost sa il rascheteze pe Lazar. Dinamo a inscris din acea lovitura de pedeapsa.

In minutul 45, Zicu (Poli) a cazut la limita careului, dupa un duel cu Marc. Zicu a parut insa ca a fortat caderea dupa ce aruncase mingea prea departe si urma sa nu mai ajunga la ea. Jucatorul oaspetilor a cerut cu vehementa 11 metri, dar nu a primit.

Tot in minutul 45, arbitrul nu a semnalizat ofsaid la o actiune a celor de la Poli, iar Zicu a avut din nou sansa sa cada in careu. Nu s-a dat penalty pentru Poli, iar dupa meci chiar Zicu a spus ca nu a fost vorba de fault in careu la acea faza.

In repriza a doua, Dinamo nu a primit penalty la un hent in careul Timisoarei comis de Belu. Acesta a preluat stingaci si a trimis mingea cu genunchiul in propria mana, insa arbitrul nu a sesizat nimic.

Fazele s-au petrecut in meciul castigat de Dinamo cu 2-1, pe propriul teren, in fata lui Poli, luni seara in etapa 4 a Ligii 1.