Dinamo

"Bizonul" Gnohere loveste de trei ori si o califica pe Dinamo in optimi

Atacantul francez Eddy Gnohere a reusit un hattrick, joi, pe terenul divizionarei secunde Dacia Unirea Braila prin care a calificat-o pe Dinamo in optimile de finala ale Cupei Romaniei.

Dinamo s-a vazut condusa la pauza, cu 1-0, dupa ce Necoara a transformat un penalty provocat de Ghomsi.

In partea secunda, minutul 50, gazdele au avut o bara la sutul lui Ivan dupa o respingere gresita din partea lui Mevlja, dupa care Dinamo a revenit pe tabela.

Gnohere a reusit sa puncteze de trei ori in minutele 63, 73 si 85, aducand victoria si calificarea pentru echipa din Stefan cel Mare.

Brailenii au luptat pana in final si au mai marcat o data, prin Musca in minutul 86, dar n-au mai avut forta sa trimita meciul in prelungiri.

Intr-o alta partida disputata joi dupa-amiaza in 16-imile Cupei Romaniei, Concordia Chiajna a dispus in deplasare de ASA Tg.Mures II, cu 4-0, prin golurile marcate de Purece, Raducanu, Constantinescu si Pana.