Dinamo si Viitorul termina sezonul cu un egal spectaculos

Sase goluri, dintre care jumatate din lovituri de la 11 metri, au oferit Dinamo si Viitorul la ultima aparitie in campionat in acest sezon. Un 3-3 care nu o ajuta deloc pe Dinamo in lupta pentru locul al treilea in campionat si care spala din imaginea unui playoff ratat pentru formatia lui Gheorghe Hagi.

Dinamo a deschis scorul rapid, in minutul 7, prin Gnohere la o mare eroare in defensiva celor de la Viitorul. Boli a pasat la adversar, Gnohere a spus “multumesc” din mers si l-a invins pe Buzbuchi.

Pana la pauza cei de la Viitorul aveau sa intoarca rezultatul in favoarea lor. Mai intai Marin a egalat cu un exterior senzational prins din afara careului, fara nicio replica pentru debutantul Mutiu din poarta lui Dinamo.

Tanase a punctat apoi pentru 2-1 de la punctul cu var dupa ce tot el obtinuse lovitura de la 11 metri intr-un duel cu Marc.

Dinamo a revenit in partea secunda prin doua goluri in sapte minute. Gnohere a egalat in minutul 49 dintr-un penalty obtinut tot de el, pentru ca Rotariu sa puna latul decisiv la centrarea lui Lazar in minutul 56.

Scorul final a fost stabilit de Matan, un debutant introdus de Hagi in partea secunda, care a transformat la randul sau o lovitura de la 11 metri, aratand o incredere de sine formidabila la varsta sa.