Dinamo rateaza podiumul, dupa 1-1 cu CSU Craiova

Dinamo nu a reusit sa profite de pasul gresit facut de Astra in fata Viitorului, remizand pe teren propriu cu CSU Craiova, scor 1-1, intr-un meci in care ambele goluri au purtat semnatura "cainilor". Steliano Filip, cu un autogol in prima parte, si Bilinski, dupa un penalti obtinut de Alexe, si-au trecut numele pe tabela stadionului Dinamo. Aproximativ 10.000 de oameni au luat loc in tribune, la 14 ani distanta de nefericitul eveniment in care "unicul capitan" Catalin Hildan isi pierdea viata in tricoul ros-albilor.

Meciul din Stefan cel Mare a fost precedat de un moment special creat de fanii dinamovisti in memoria celui care a fost Catalin Hildan. Mii de lampioane cu chipul "unicului capitan" au luminat cerul Bucurestiului.

Fotbalistic, iordanianul Bawab a dat cep ocaziilor cu un sut frumos din afara careului, la care Traian Marc s-a intrebuintat serios pentru a para in lateral.

Echilibrul de pe tabela avea sa se rupa in minutul 26, la capatul unei faze fixe pentru olteni. Tarnacop a centrat de la coltul terenului, Madson a prelungit cu capul pana la bara a doua, iar de acolo Bawab a reluat in Steliano Filip, care a deviat decisiv in proprie poarta.

Cu cinci minute inainte de pauza, iordanianul Bawab s-a lovit din nou de blocajul portarului dinamovist. Jucatorul lui CSU s-a distrat cu apararea lui Dinamo, pentru ca mai apoi sa finalizeze in forta din interiorul careului. Marc insa a avut o interventie pe masura, evitand desprinderea la doua goluri.

Flavius Stoican a fortat la pauza prin introducerea polonezului Kamil Bilinski. Si bine a facut. In minutul 50, Balgradean a parat in mod exceptional "foarfeca" din 8 metri a lui Alexe.

La urmatorul atac, Alexe a fost faultat in careu de Acka, iar Bilinski s-a ocupat de transformarea penaltiului dictat in mod corect de centralul Cristi Balaj.

In minutul 66, Cosmin Matei a irosit o lovitura libera extrem de periculoasa pentru Dinamo, foarte aproape de linia careului de 16 metri. Sut slab peste zid si pe langa poarta pazita de fostul dinamovist Cristi Balgradean.

Baietii lui Flavius Stoican si-au pierdut din luciditate si din prospetime spre final, Craiova nu si-a propus mai mult de un egal, astfel incat derbiul etapei avea sa se incheie nedecis, scor 1-1.

Dinamo: Marc - Fai, Durimel (Gavrila 46), Cordos, Filip - Barboianu, Boubacar (I. Serban 80), Rotariu (Bilinski 46) - Matei, Alexe, Lazar

CSU Craiova: Balgradean - Achim, Acka, Frasinescu, Vatajelu - Madson, Baluta (Velcovici 50) - Tarnacop, Bancu, Bawab (Plesan 87) - Curelea (Nuno Rocha 71)

Arbitru: Cristi Balaj (Baia Mare)

Cartonase galbene: Boubacar 20, Cordos 29/ Baluta 8, Bawab 36, Madson 38