Dinamo invinge la limita CSMS Iasi

Dinamo a obtinut toate cele trei puncte in disputa cu CSMS Iasi, scor 1-0, pe fondul unui joc echilibrat, in care "cainii rosii" au avut doua bare, iar Marius Alexe a inscris golul decisiv cu o executie de mare atacant. Ionut Chirila mai are astfel de asteptat pana sa inregistreze prima victorie in campionat, in conditiile in care, nu mai departe de etapa viitoare, se va intalni la Iasi cu "prietenul" sau Marius Sumudica.

Dinamo putea incepe meciul cu avantaj pe tabela, dupa ce Cosmin Matei a scapat singur spre poarta lui Caparco, insa si-a facut mingea mult prea lung, permitandu-i astfel goalkeeperului Iasului sa ii inchida unghiul de sut (5).

Zece minute mai tarziu, Bogdan Gavrila a continuat cu o lovitura de cap imprecisa la centrarea de pe stanga a lui Constantin Grecu.

La mijlocul reprizei, Alexandru Ciucur a profitat de inexactitatea in aparare a lui Filip, finalizand alaturi de stalpul din stanga lui Marc.

Cretu putea deschide scorul, in minutul 24, cand a trecut cu usurinta de Cordos si a tras in forta pe coltul scurt, de unde Marc a preferat sa nu se complice si a boxat in lateral.

Dinamo a revenit in atac si putin a lipsit ca Bogdan Gavrila sa inscrie din pasa lui Cosmin Matei, in minutul 30. Gavrila a trimis cu latul in bara transversala, de la limita careului mare, intr-o faza in care italianul Caparco a fost transformat in simplu spectator.

Prima parte s-a incheiat intr-un echilibru total, dupa ce Alexandru Tiganasu l-a luat prin surprindere pe Traian Marc dintr-o lovitura libera din pozitie laterala. Portarul lui Dinamo a respins de pe linia portii direct in bara.

In minutul 61, dinamovistilor le-a trecut glontul pe la ureche, intr-o faza in care Cristi Munteanu a reluat putin pe langa bara mingea centrata de Olah de la coltul terenului.

Caparco s-a remarcat la urmatorul atac, cand a scos incredibil din fata lui Bogdan Gavrila. Dinamovistul nu a fost capabil sa inscrie din 6 metri.

Introdus in partea secunda de Flavius Stoican, Marius Alexe si-a aratat clasa, cu un sfert de ora inainte de final, cand a speculat preluarea defectuoasa in careu a stoperului Mihalache si a ciupit mingea la coltul lung, imparabil pentru Caparco.

A doua bara a lui Dinamo a fost consemnata in minutul 81, la o actiune personala a lui Vali Lazar, finalizata cu sut in stalpul din dreapta lui Caparco.

Alexe putea realiza dubla in prelungiri, singur cu Caparco, insa a fost citit bine de portarul Iasului, care a anticipat din timp pasa in lateral spre Firtulescu.

Dinamo: Marc - Filip, Nedelcearu, Cordos, Grecu - Boubacar, Elton (Alexe 53) - Gavrila (Rotariu 65), C. Matei, V. Lazar - Bilinski (Firtulescu 77)

CSMS Iasi: Caparco - Voicu, Mihalache, Cr. Munteanu, Tiganasu - Novac, Al. Cretu - Onduku (V. Cosereanu 83), Olah, Ciucur (L. Bole 34) - Dobre (Akinsola 85)

Arbitru: Marcel Birsan

Cartonase galbene: Lazar 39, Cordos 45+2, Filip 69/ Novac 23, Olah 31