Dinamo bate Voluntariul si urca peste Steaua in clasament

Succes cu 3-1 pentru Dinamo in meciul jucat in deplasare pe terenul din Stefan cel Mare contra celor de la FC Voluntari, luni seara, in epilogul rundei cu numarul 19 din Liga 1.

Meciul a inceput practic de la 1-0 pentru Dinamo, Gnohere deschizand scorul pe contraatac din pasa lui Vojnovic in secunda 35 a meciului.

Acelasi Gnohere a aparut din nou la finalizare in minutul 15, dar portarul Lytovka a reusit sa pareze. Sase minute mai tarziu a fost randul lui Rotariu sa incerce poarta dintr-o pasa a lui Van Haaren, insa acesta nu a gasit tinta.

Minutul 32 a adus cea mai controversata faza a meciului la poarta lui Dinamo. Balan de la oaspeti a fost faultat in careu de Nedelcearu si apoi din inertia fazei a impins mingea in poarta, insa centralul Andrei Chivulete a considerat ca varful Voluntariului a comis hent si a anulat reusita acestuia.

Filip a majorat avantajul lui Dinamo cu patru minute inaintea pauzei din pasa lui Gnohere. Un sut sanatos pe jos din interiorul careului pentru proaspatul debutant in echipa nationala a Romaniei.

Anton a majorat avantajul lui Dinamo in minutul 61 cu un sut superb din afara careului. O bolta care l-a surprins putin iesit dintre buturi pe Lytovka.

Patru minute mai tarziu cei de la Voluntari reduceau din diferenta perin Spahija, jucator croat aflat la a doua reusita consecutiva in tricoul ilfovenilor. A fost un corner de pe dreapta executat de Kone si Spahija a reluat cu o lovitura spectaculoasa de cap.

Voluntariul a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce Kone a primit cartonasul rosu in prelungiri. Acesta va lipsi din meciul cu liderul Astra Giurgiu, partida care se va disputa in etapa intermediara de la mijlocul saptamanii.

Dinamo a ajuns la 33 de puncte si a urcat pe patru in clasament in fata rivalei Steaua si in spatele celor de la Astra (37), Viitorul (36) si Pandurii (36).