Dica face minuni la Mioveni. A doua victorie consecutiva pentru ultima clasata

CS Mioveni obtinuse o singura victorie pana la instalarea lui Nicolae Dica in postul de antrenor. Acum, argesenii au doua succese din tot atatea meciuri de la reluarea campionatului.

Lanterna rosie s-a impus, sambata, in deplasare contra celor de la UTA, cu 2-1, pe un teren care nu face cinste unui meci din prima liga.

Amine Benchaib si-a trecut in cont o dubla pentru CS Mioveni, in minutele 9 si 44, ultima reusita fiind din lovitura de la 11 metri.

UTA a redus din diferenta pe final de meci, in minutul 81, prin Stefan Milosevic, insa a fost prea tarziu pentru a mai schimba destinatia celor trei puncte.

Mioveni ramane pe ultimul loc in clasament, dar acumuleaza 15 puncte si se apropie la cinci puncte de UTA, penultima clasata.

UTA: Iacob – Vukcevic (R. Benzar 46), Chindriş, Benga, Hoxhallari - Pop, Batha, Cascini (Willie 61) - Keşeru (Milosevic 46), Ubbink, Postolachi. Antrenor: Laszlo Balint.

CS Mioveni: Greab - Sno, Garutti, Scarlatache, Burnea – Panait (Lepistu 55), Lixandru – Antal (Diallo 71), Benchaib (Mboumbouni 71), Carnat (Rădescu 85) – B. Rusu (Buziuc 85). Antrenor: Nicolae Dică.

Cartonaş galben: Ubbink 54, Chindriş 67 / Burnea 16, Carnat 32, Antal 45+1, Gomes Garutti

Arbitri: Andrei Moroiţă – Daniel Mitruţi, Alexandru Vodă .

Etapa a debutat, vineri, cu meciul U Cluj - Rapid 0-0 si va continua sambata cu alte doua partide, Petrolul - Chindia (17:00) si Universitatea Craiova - Hermannstadt (20:00).