Deznodamant asteptat in derbiul etapei, CFR Cluj-Petrolul 1-1

CFR Cluj si Petrolul s-au anulat reciproc in cel mai interesant meci al etapei, scor 1-1, la capatul unui joc in care CFR Cluj a vrut mai mult, a primit un gol in superioritate, dupa eliminarea lui Geraldo Alves (53), si a egalat spre final, cand Florin Costea a pus "=" intre CFR si Petrolul la centrarea de manual a spaniolului Monroy, adus de Miriuta in Ardeal de la Ceahlaul. Razvan Lucescu nu pierde pe banca Petrolului, dar nici nu castiga, aflandu-se la cea de-a sasea remiza consecutiva in toate competitiile.

Inceputul jocului a fost unul alert, dupa ce Ogbu Chuka nu a putut sa il bata pe Pecanha cu o lovitura de cap din plonjon, la o minge centrata de pe partea dreapta (7). Faza continuata cu un moment 100% portughez, doua minute mai tarziu, dupa ce Teixeira a expediat un sut de control din afara careului, retinut de compatriotul sau din poarta CFR-ului.

In minutul 10, Ogbu nu a mai prins cadrul portii, de la aproximativ 25 de metri.

La mijlocul reprizei, Pecanha nu s-a inteles cu Geraldo in interiorul careului mic, mingea a ricosat la Ogbu, care a finalizat dezastruos din 8-9 metri, spre disperarea lui Vasile Miriuta.

"Lupii" nu au putut musca din faza fixa, desi Juan Angel Albin a facut tot posibilul sa il surprinda pe Felgueiras cu o executie in forta de la 30 de metri, in minutul 34.

Cu cinci minute inainte de pauza, Ovidiu Hoban a inaltat "zmeul" intr-o situatie similara cu cea din care Ogbu nu a fost capabil sa deschida scorul.

Partea a doua putea aduce golul dorit de ceferisti, inca din start, insa Rui Pedro a finalizat in plasa laterala o pasa cu exteriorul trimisa de Deac.

In minutul 53, Petrolul a ramas in inferioritate numerica. Geraldo Alves, capitanul "lupilor", a primit, aparent usor, al doilea cartonas galben la o presupusa obstructie la Ciprian Deac.

Surprinzator, golul avea sa vina in poarta lui Felgueiras. Achim i-a pasat lui Mustivar, acesta l-a gasit in careu pe Teixeira, autorul unui sut sec din apropiere, 0-1 (61). Autorul pasei se afla, insa, in pozitie de suspecta de ofsaid, neobservata de unul dintre asistentii lui Istvan Kovacs.

Cu douazeci de minute inainte de final, Ovidiu Hoban a acoperit greseala portarului Pecanha, respingand sutul periculos al lui Negrut, la un pas sa puncteze din interiorul careului.

Florin Costea a stabilit scorul final, 1-1, printr-o reluare din prima la centrarea exacta a lui Monroy.

CFR CLUJ: Felgueiras - Maftei (Tade 75), Cadu, Piccolo, Camora - Monroy, Djokovic - Chanturia (Fl. Costea 67), Rui Pedro (Sg. Negrut 67), Deac -  Ogbu

Rezerve: Amadio, Tiago Lopes, Fl. Costea, Szilard, Ammari, Tade, Negrut
Antrenor: Vasile Miriuta

PETROLUL: Pecanha - Achim, Geraldo, Hoban, Guilherme - Mustivar, De Lucas - Zicu (W. Fernandez 71), Albin (Pires 79), Teixeira - Tamuz (Manasse 55)

Rezerve: Bornescu, Manasse, Beta, Fernandez, Priso, Romario, Morar
Antrenor: Razvan Lucescu

Arbitri: Istvan Kovacs, Valentin Avram, Mircea Orbulet; aditionali: Florin Marcu si Sergiu Popa

Cartonase galbene: Ogbu 41, Monroy 85, Camora 86/ G. Alves 10, Teixeira 62

Cartonase rosii: Geraldo 53

Stadion: Dr. C-tin Radulescu