Debut cu dreptul pentru Florin Marin la ACS Poli Timisoara

Demisia lui Dan Alexa si inlocuirea acestuia cu Florin Marin pe banca tehnica a echipei ACS Poli Timisoara a reusit sa produca socul necesar pentru obtinerea victoriei cu Concordia Chiajna in etapa a 9-a din Liga 1.

Echipa banateana s-a impus la limita, cu 1-0, prin golul marcat in partea secunda de Dorin Goga, jucator revenit pe Bega in aceasta vara.

Goga a finalizat in minutul 58 cu un sut din interiorul careului, dupa ce in prealabil castigase un duel aerian intre doi adversari, Pena si Mamele.

Acelasi Goga ratase in finalul primei reprize cea mai mare ocazie a gazdelor din primele 45 de minute, cand a sutat la coltul scurt si l-a obligat pe Matache sa respinga in corner.

Mamele si Sarghi au fost jucatorii decisivi pentru Concordia in prima repriza, acestia avand interventii salvatoare la patrunderile lui Elek (min.20), respectiv Hernandez (min.27).

Meciul s-a animat mai mult in partea secunda si, pe langa golul lui Goga, am mai avut alte ocazii de poarta. Asa s-a intamplat in minutul 78 la sutul lui Rufino, respins de Matache cu un plonjon spectaculos, dar si in minutul 85 cand Kirschtein a savat-o pe Timisoara la cea mai mare ocazie a ilfovenilor.

Purece a trimis in forta dintr-o lovitura libera, mingea se indrepta sub transversala, dar portarul german din echipa Timisoarei a reusit sa o scoate in corner.

Timisoara urca pe 10 in clasament dupa acest doar al doilea succes din Liga 1, cu opt puncte, la egalitate cu cei de la Concordia Chiajna, care insa au un golaveraj mai bun.

ACS Poli: Kirschstein - Belu, Luchin, Canu, D. Popescu - Ov. Popescu, Llorente, Hernandez (Rufino '55, Artean '90+1) - Barbut, Elek, Goga (Curtean '75). Antrenor: Florin Marin.

Concordia Chiajna: Matache - Vagner (Tara '57), Mamele, Sarghi, Bucurica - Giurgiu - Serediuc, S. Pana (Ciobanu '46), Cristescu, Purece - Pena (Raducanu '67). Antrenor: Marius Baciu.

Cartonase galbene: Luchin '51, Barbut '60, Llorente '84, Cristescu '88 / Vagner '26, S. Pana '44, Serediuc '64, Raducanu '76

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Miclos Istvan Nagy, Gero Szabo (asistenti) - Adrian Comanescu (rezerva)