De ce i-a fost frica n-a scapat. Petrescu pleaca invins de la Botosani

Liderul CFR Cluj a suferit la Botosani a patra infrangere a sezonului, scor 1-2, in fata echipei locale care lupta pentru un loc in playoff.

Asa am trait Botosani - CFR Cluj

Botosaniul a deschis scorul prin Ashkovski in minutul 14 cu o reluare din sase metri care l-a pacalit pe Fernandez, inlocuitorul lui Arlauskis in poarta CFR-ului.

De altfel, Dan Petrescu a folosit un prim 11 cu foarte multe rezerve, printre jucatorii introdusi din primul minut numarandu-se si fostul botosenean Golofca.

Doar sapte minute s-au bucurat de avantaj gazdele, francezul Pereira aducand egalarea pentru CFR cu o lovitura de cap din sase metri.

Mare ocazie pentru CFR dupa pauza, in minutul 59, la pasa lui Rondon pentru Golofca. Ramas singur cu portarul acesta a incercat o scarita peste Pap si mingea s-a dus afara.

O sansa de gol care s-a razbunat pentru echipa lui Petrescu. Botosaniul a marcat golul de 2-1 in minutul 71 prin Roman dupa o centrare perfecta a lui Tiganasu din flancul stang.

Un flanc stang de atac al gazdelor unde Tiganasu l-a facut sah mat pe Pascanu, internationalul de tineret al Romaniei, un jucator pentru care CFR Cluj s-a batut in vara cu FCSB.

Botosani urca la un punct de playoff, in timp ce echipa din Gruia se poate vedea detronata de pe primul loc al clasamentului din Liga 1 la finalul acestei runde.

FC Botoşani: Pap – Haruţ, Miron, Chindriş, Ţigănaşu – Rodriguez, Papa – Roman (Moussa ’86), Ongenda, Ashkovski (Patache ’79) – Ofosu (Keyta ‘69. Antrenor: Marius Croitoru.

CFR Cluj: Collado – Peteleu, Cestor, Vinicius, Paşcanu – Itu (Păun ’60), Hoban, Djokovic – Pereira (Costache ’75), Rondon, Golofca (Petrila ’81). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Haruţ ’68, Ţigănaşu ’73, Miron ’78, Patache ’85, Moussa ’90 / Djokovic ’80, Cestor ‘85.

Arbitru: Marcel Bîrsan.