CSU invinge Otelul in inferioritate numerica

Sorin Cirtu si Emil Sandoi au debutat cu victorie pe banca lui CSU Craiova, prima in acest campionat, intr-un joc echilibrat impotriva Otelului, scor 1-0, decis de brazilianul Madson printr-o superxecutie. Oltenii au evoluat cu un om mai putin pe teren dupa eliminarea lui Kay, din minutul 61. Egalitatea numerica a fost restabilita spre final, cand Ciftci a incasat al saptelea cartonas rosu al Otelului in tot atatea etape scurse.

Prima repriza a fost una saraca in ocazii, primul moment fierbinte la poarta aparata de Balgradean venind in minutul 20, cand Tudorie a reluat razant cu bara o minge centrata bine de pe partea stanga.

Cele mai interesante momente oferite de olteni au constat in iesirile pe margine ale celor doi tehnicieni. Pe principiul "unde-s doi, puterea creste!", Sorin Cartu si Emil Sandoi s-au ridicat cu randul de pe banca pentru pentru a le oferi indicatii pretioase celor 11 jucatori trimisi sa obtina primul succes in aceasta editie de campionat.

Cu zece minute inainte de pauza, Curelea a aparut la finalizare cu un sut din intoarcere din afara careului, blocat cu greu de Plopeanu, care a plonjat la radacina barei si a parat in corner.

Plopeanu avea sa se remarce si in minutul 38, cand a repetat plonjonul de mai devreme la o deviere cu capul a lui Kay.

Lucrurile au luat o turnura neasteptata in debutul partii secunde, dupa ce Kay a primit direct cartonas rosu pentru o intrare violenta, cu crampoanele pe glezna lui Karlik.

Golul decisiv a picat in poarta Otelului, in minutul 61, gratie unui sut fenomenal semnat de brazilianul Madson. Fostul jucator al Vasluiului l-a surprins pe Plopeanu cu o executie in forta de la aproximativ 25 de metri, prin care a trimis mingea imparabil sub transversala.

In "buna" traditie a meciurilor Otelului din acest sezon, formatia de la malul Dunarii, la randul ei, a incheiat aceasta deplasare cu un jucator eliminat. Ciftci a fost trimis la vestiare pentru un gest golanesc asupra argentinianului Brandan.

Universitatea: Balgradean – Achim, Kay, Izvoranu (Acka 46), Vatajelu – Madson (Plesan 81), Brandan - Baluta (Tarnacop 54), Nuno Rocha, Bancu - Curelea
Rezerve: Straton, Acka, Tirnacop, Ferfelea, Plesan, Varga, Herghelegiu
Antrenori: Sorin Cartu, Emil Sandoi

Otelul: Plopeanu – Cojoc, Sipovici, Miron, Murgoci – Zaharia, Cristea (Ciftci 72), Karlik, Cucu – Milea (Adascalitei 57), Tudorie (Jula 61)
Rezerve: Hotoboc, Marus, Miselaricu, Ciftci, Stoian, Jula, Adascalitei
Antrenor: Hans Michael Weiss.

Brigada de arbitri: Dragos Istrate – Adrian Ghinguleac (ambii din Bucuresti), Stelian Slabu (Brasov). Rezerva: Denis Haidiner (Hunedoara).
Observatori: Alexandru Eduard, Cornel Sorescu (Pitesti)

Cartonase galbene: Plesan 90+3/ Miron 4, Zaharia 29, Karlik 64

Cartonase rosii: Kay 49/ Ciftci 90

Stadion: Ion Oblemenco