CSU Craiova obtine a doua victorie a sezonului

CSU Craiova a castigat, vineri seara, meciul cu FC Voluntari, scor 2-1 (0-0), prima partida a etapei cu numarul 9 din Liga 1.

Un meci anost in primele 45 de minute, dar care a fost salvat in partea secunda de cele trei goluri marcate.

Nici macar o singura ocazie nu au avut cele doua formatii in prima repriza, calitatea jocului fiind una extrem de scazuta.

Cea mai mare ocazie a venit abia in minutul 60, cand Pancu a deviat pentru Vodut si acesta nu a prins cadrul portii dintr-o pozitie favorabila in interiorul careului advers.

Un minut mai tarziu Craiova deschidea scorul prin Baluta, acesta fiind excelent servit in gura portii de Bawab. Iordanianul, de departe cel mai bun jucator de teren pentru travaliul depus in ambele faze ale jocului, s-a insurubat pe langa un adversar ca la futsal si a reusit sa creeze superioritate pentru o centrare de calitate.

Bucuria oltenilor a fost anulata dupa 12 minute, Vodut de la Voluntari reusind egalarea cu un sut superb din marginea careului, sut care s-a oprit in plasa laterala a portii lui Balgradean.

Bawab a ramas cel mai periculos jucator de la CSU Craiova si in minutul 79 acesta avea sa rateze o buna ocazie, insa nu a prins poarta dintr-o pozitie favorabila.

In cele din urma craiovenii au marcat golul victoriei prin fundasul stanga Vatajelu. Acesta l-a surclasat pe Rus intr-o actiune persoanala pe partea stanga si a gasit coltul lung cu un sut in forta.

A doua victorie pentru CSU Craiova in acest campionat, dupa 2-0 cu Concordia Chiajna, si oltenii urca pe locul 8 in clasament cu o zestre de 9 puncte.

Voluntari ramane cu patru puncte obtinute din tot atatea remize.

Voluntari: Balauru - Rus, Maftei (81 Novakovic), C. Achim, Maxim, Novac, Grigore (46 Radoi), Pirvulescu, Iorga, Carstocea (57 Vodut), Pancu. Rezerve: Botas, Radoi, Novakovic, Vodut, Deac, Calintaru, Balan. Antrenor: Flavius Stoican

Universitatea: Balgradean – Achim, Acka (46 Kay), Popov, Vatajelu – Baluta (81 Curelea), Mateiu, Zlatinski (64 Madson), Bawab, Ivan, Nuno Rocha. Rezerve: Straton, Madson, Dumitras, Kay, Herghelegiu, Bancu, Curelea. Antrenori : Sorin Cartu, Emil Sandoi

Au arbitrat: Dragos Istrate – Gabriel Constantinescu, Bogdan Gheorghe.

sursa foto: csuc.ro