CSU Craiova castiga dramatic sub Tampa si egaleaza Brasovul in clasament

CSU Craiova a obtinut o victorie pretioasa in deplasare, 3-2 impotriva lui FC Brasov, intr-un meci in care gafele celor doi goalkeeperi si greselile de arbitraj au reprezentat sarea si piperul fotbalului promovat de cele doua combatante. Oltenii au intrat cu un avantaj linistitor la pauza, 2-0 dupa golurile lui Vatajelu si Bawab, insa repriza secunda a adus un penalti inventat pentru gazde si transformat de Constantinescu, urmat de gafa de 2-2 a lui Balgradean. Nuno Rocha a stabilit scorul final in urma unei grave erori a portarului brasovean. In prelungiri, centralul Unimatan a refuzat sa indice punctul cu var la doua faze mult mai clare: fault in careu comis de Bancu si un hent evident al lui Brandan.

Pe fondul unui inceput incrancenat de meci, CSU Craiova si-a creat prima ocazie de gol, in minutul 21, cand Vatajelu a tras putin pe langa bara din stanga lui Iacob la o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

La urmatorul atac consistent, Nuno Rocha a scapat din marcaj si putin a lipsit ca finalizarea sa cu exteriorul sa agite plasa lateral-interioara a portii "stegarilor".

In minutul 32, Vatajelu l-a surprins pe goalkeeperul Brasovului cu o executie pe centrul portii de la distanta. Iacob s-a pozitionat gresit si astfel nu a fost capabil sa blocheze sutul fundasului lateral al Craiovei.

Finalul primei reprize l-a gasit pe Ionut Tarnacop incercand sa speculeze o noua eroare a lui Iacob, iesit undeva in marginea careului mic. Olteanul nu a nimerit tinta, insa.

Bawab a fost o idee mai precis, in situatie de unu la unu cu Iacob, dupa un lob sec din interiorul careului prin care a dublat avantajul Craiovei (45).

Partea secunda a debutat nefast pentru ardeleni, dupa ce mingea prelungita cu capul de Bruno Madeira, din plonjon, s-a izbit de bara din dreapta lui Balgradean.

Marian Constantinescu a continuat, in minutul 51, cu o reluare defectuoasa din zona punctului de la 11 metri, la o faza in care aparatorul Acka a parut hiptonizat in suprafata de pedeapsa.

"Stegarii" au revenit in joc multumita unui penalti acordat usor de Paul Unimatan la un fault cautat de Liviu Ganea in fata lui Balgradean. Constantinescu a transformat cu siguranta, executand in partea opusa celei in care a plonjat fostul dinamovist (70).

Formatia oaspete s-a retras prea devreme in aparare, iar greseala lui Balgradean, din minutul 79, putea fi una fatala. Ganea a aparut bine la 25 de metri si a saltat mingea peste Balgradean, care a respins neglijent in prima faza.

Iacob nu s-a lasat mai prejos la urmatorul atac al oaspetilor. Portarul Brasovului a gafat din nou, respingand in gheata lui Nuno Rocha mingea sutata in forta de Brandan. Rocha a readus Craiova in avantaj, 3-2, la capatul unui concurs de gafe cu Florin Iacob in rol principal.

In prelungiri, Paul Unimatan s-a spalat pe maini la doua faze fierbinti consumate in careul lui CSU, dupa o tinere a lui Bancu, urmata de un hent comis de Pablo Brandan.

FC Brasov: Iacob - Straut, Leko, Diogo, Rodriguez da Silva - Constantinescu, Madeira (L. Ganea 66), Munteanu, Aganovic, Grigorie (Ciocalteu 46) - Tira (Enceanu 46)
Rezerve: Marinescu, Vagner, Moraru, Enceanu, Ciocalteu, Cristea, Ganea

CS "U" Craiova: Balgradean - Achim, Acka, Frasinescu, Vatajelu - Tarnacop (Velcovici 78), Brandan, Madson (Plesan 71), Bancu, Nuno Rocha (Ferfelea 88) – Bawab
Rezerve: Brac, Velcovici, Mateiu, Curelea, Ferfelea, Plesan, Avramia

Arbitru: Paul Unimatan (Zalau)

Cartonase galbene: D. Santos 9, Tira 10, Leko 90/ Madson 46, Balgradean 69, Nuno Rocha 74