CSMS Iasi si Viitorul la egalitate in Copou

Duelul fostilor internationali Marius Lacatus si Bogdan Stelea, unul atacant, celelalt portar la echipa nationala in perioada “Generatiei de Aur”, s-a incheiat nedecis, scor 0-0, in prima etapa din Liga 1.

Fiecare dintre cele doua formatii a ratat ocazii insemnate si chiar pe final balanta ar fi putut inclina decisiv.

Mai intai Palimaru a trimis o lovitura de cap si mingea a mangaiat bara din dreapta a portii aparate de Balauru, faza la care portarul Viitorului era batut.

Pentru ca in prelungirile partidei portarul iesean Caparco sa aiba sansa in doua randuri. A respins intr-o prima faza sutul lui Cirstocea din unghi, iar ulterior Manea a reluat imprecis din sase metri singur cu poarta goala in fata.

Prima faza notabila a meciului a aparut abia in minutul 19 dupa o incursiune a lui Mitrita finalizata cu sut din alergare pe langa poarta.

Viitorul a trecut si mai aproape de gol in minutul 36 la sutul lui Daminuta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri. Mingea a trecut putin pe langa poarta gazdelor de la CSMS Iasi.

Formatia lui Lacatus a replicat in penultimul minut al primei reprize prin capitanul Olah, al carui sut din afara careului a fost respins in extremis de Balauru.

Mare ocazie pentru CSMS Iasi in minutul 52 cand Palimaru, gasit liber in centrul careului, a sutat pe langa poarta spre exasperarea celor aproape 5000 de spectatori din tribune.

Acelasi Palimaru avea sa rateze o noua sansa uriasa de gol in minutul 74 dupa un scenariu asemanator si tot el a trimis cu capul in bara cand mai erau doar doua minute din meci.

Pana la bara lui Palimaru cei de la Viitorul au ratat si ei prin Cioabla, jucator intrat in debutul partii secunde in locul accidentatului Rusu. Reluarea acestuia cu capul l-a intins serios pe Caparco.

Viitorul a semnat ultima ocazie a meciului si per total remiza poate fi considerata echitabila dupa cursul jocului.