CSMS Iasi schimba liderul in playout

Echipa CSMS Iasi a castigat, duminica, derby-ul pentru prima pozitie in playout cu CSU Craiova, scor 3-0, dupa o partida dominata de la inceput si pana la sfarsit.

In fata unui stadion arhiplin, CSMS Iasi a inceput in forta si dupa trei minute Vasile Gheorghe deschidea scorul cu un sut din fata portii. Acesta a impins in poarta o minge respinsa in fata de Straton la sutul lui Llullaku.

Straton a respins in extremis in minutul 21 sutul lui Bole la coltul scurt, oltenii nereusind sa iasa din presiunea exercitata constant de gazde.

Craiova a aparut la poarta adversa abia in minutul 26, cand Grahovac a respins sutul lui Zlatinksy.

Trei minute mai tarziu Golubovic a majorat avantajul celor de la CSMS Iasic un sut din interiorul careului.

Partea secunda a inceput cu o ocazie la poarta gazdelor. Zlatinksy a cautat coltul scurt, insa mingea a lovit bara.

Trei minute mai tarziu mijlocasul bulgar de la Craiova a incercat din nou poarta, insa Grahovac a retinut in doi timpi.

Cu 12 minute inaintea finalului Tiganasu a inchis tabela cu un sut dintr-o lovitura libera de la mare distanta, mingea pacalindu-l pe portarul Straton dupa ce a luat pamantul chiar in fata acestuia.

CSMS Iasi urca pe primul loc in playout la un punct in fata celor de la CSU Craiova.