CSMS Iasi ajunge plutonul de playoff dupa o victorie italieneasca

Echipa CSMS Iasi a transat la limita derby-ul Moldovei cu FC Botosani, scor 1-0, si cu acest succes din etapa a 19-a gruparea din dealul Copoului le ajunge in clasament pe ASA Tg.Mures si CSU Craiova pentru ultimul loc de playoff.

Unicul gol al meciului de la Iasi a fost marcat in finalul primei reprize de Vasile Gheorghe cu un sut din fata portii, dupa ce intr-o prima faza gazdele trimisesera in bara portii lui Plesca.

Cu aceasta reusita Vasile Gheorghe a ajuns la cota patru reusite in acest sezon, iar CSMS Iasi acumuleaza 26 de puncte in clasament, tot atatea cate are si CSU Craiova ocupanta locului sapte. ASA Tg.Mures, echipa de pe locul sase, are cu un punct mai mult.

Dupa o prima repriza saraca in faze de poarta si salvata de reusita lui Vasile Gheorghe, meciul a avut un ritm mai bun in partea secunda, ocaziile inmultindu-se in special la poarta celor din Botosani.

Acelasi Vasile Gheorghe a ratat in minutul 70 o mare ocazie de gol cu nu sut din marginea careului. O mingea grea pe care portarul advers Plesca a respins-o cu o mana. Un reflex uimitor din partea fostului echipier de la Gaz Metan Medias.

Doua minute mai tarziu iesenii ratau din nou de putin desprinderea pe tabela la reluarea lui Onduku, mingea fiind deviata in corner de un aparator al oaspetilor.

Botosaniul a avut o evolutie stearsa, fara ocazii clare de gol, oaspetii remarcandu-se la sutul pe jos al lui Bordeianu din lovitura libera, balon retinut in doi timpi de Grahovac, si la reluarea lui Ivanovic din finalul meciului.