CSMS Iasi pierde puncte pe mana ei la Piatra Neamt

CSMS Iasi si-a anulat in mare parte sansele de a ramane in prima liga dupa remiza inregistrata sub Pietrica, 2-2 cu Ceahlaul, la capatul unui joc cu parti total distincte. Daniel Novac si Wesley Lopes au punctat pentru ieseni pana la pauza, iar George Carjan si Tudor Mandrusca au evitat infrangerea gazdelor, care se confrunta cu probleme serioase din punct de vedere financiar. Jucatorii Ceahlaului au amenintat cu neprezentarea. CSMS Iasi ramane si dupa aceasta etapa singura echipa fara victorie in campionat.

Startul bun de meci al codasei Ligii 1, CSMS Iasi, a fost concretizat, in minutul 14, cand Bosoi a centrat perfect de pe dreapta, iar Daniel Novac a aparut excelent in preajma careului mic pentru a relua imparabil cu capul.

La urmatorul atac, italianul din poarta iesenilor s-a intins cat a putut la executia din intoarcere a lui Carjan si a respins in corner.

Catalin Stefanescu a continuat ofensiva nemtenilor cu un sut imprecis din zona punctului de la 11 metri, de langa masivul Alexandru Cretu (25).

Iesenii au intrat cu un avantaj linistitor la vestiare, 2-0, dupa ce Wesley a urmarit mingea reluata cu capul in bara de Alexandru Cretu. Brazilianul si-a trecut astfel in cont cel de-al 63-lea gol in Liga 1.

Repriza secunda a debutat cu doua faze fierbinti in careul Ceahlaului, dupa ce Wesley a luftat nepermis (49), pentru ca, un minut mai tarziu, sa finalizeze peste transversala dintr-o pozitie favorabila.

Cinci minute mai tarziu, Alexandru Cretu putea fi la originea unui autogol antologic. In incercarea sa de a degaja mingea, mijlocasul oaspetilor a tras in Novac, care a respins involuntar aproape de poarta lui Caparco.

Defensiva pe alocuri comica a oaspetilor avea sa cedeze, in minutul 59. Carjan a redus din diferenta in urma unui sut deviat de Cristian Melinte.

Scenariul s-a repetat la scurt timp dupa introducerea in teren a lui Tudor Mandrusca. Atacantul gazdelor a reluat cu capul din 6 metri, iar Cretu a deviat spre coltul lung, lasandu-l pe Caparco in postura de spectator.

Ceahlaul: Calancea – Gheorghiu, Marc, Ichim, Slavickas – Onciu, Tabacariu (A. Pavel 46) – Popadiuc (Mandrusca 60), Stefanescu (Chitosca 78), Margina – Carjan

CSMS Iasi: Caparco (Grahovac 88) – Bosoi, Cr. Munteanu, Melinte (Plamada 70), Tiganasu – Ciucur, Al. Cretu, Novac, Bole, Cretu – Olah - Wesley (Dobre)

Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti)

Cartonase galbene: Mandrusca 60, Onciu 70/ Bosoi 44, Ciucur 64