CSMS Iasi invinge Viitorul si are sperante de playoff

Victorie importanta obtinuta de CSMS Iasi, sambata seara, in deplasare cu Viitorul Constanta, scor 2-1, in etapa a 24-a. Un succes care aduce formatia lui Nicolo Napoli la egalitate in clasament cu ASA Tg.Mures, ocupanta locului sase.

Iesenii au reusit deschiderea scorului in finalul primei reprize, cand Golubovic a reluat din fata portii o minge centrata din stanga de Cristea.

Totul a pornit de la o iesire dintre buturi a portarului Pecanha. Acesta s-a pacalit la o minge trimisa in adancime pentru Cristea.

Viitorul a inceput avantat partea secunda in cautarea egalarii, dar cei care au modificat tabela au fost tot iesenii.

Acelasi Cristea, jucator revenit in Copou in aceasta iarna, a fost la originea golului de 2-0 in minutul 53 declansand contraatacul finalizat de Viveiros. Bole a intors o minge in centrul careului si, chiar daca a reluat imperfect balonul, Viveiros a reusit sa trimita in poarta.

Viitorul a redus din diferenta in minutul 88 printr-un penalty transformat de Tanase si acordat pentru un hent comis de Bole in suprafata de pedeapsa.