CSM Poli Iasi invinge Gaz Metan Medias in deschiderea etapei a 2-a

Revenita in Liga 1 dupa scurta aventura din Europa League, CSM Poli Iasi a invins, vineri seara, pe teren propriu, nou-promovata Gaz Metan Medias, cu 3-1 (1-1).

Tiganasu a deschis scorul in minutul 6 in urma unei lovituri de la coltul terenului. O minge care a cazut in careu si o reluare precisa pe poarta.

Iesenii au facut deliberat pasul inapoi si le-au permis mediesenilor sa controleze jocul, iar egalarea nu a intarziat sa apara. Axente a punctat pentru 1-1 cu zece minute inaintea pauzei de asemenea dupa un corner.

Vasile Gheorghe a intrat la pauza in locul lui Ciucur si iesenii au capatat un plus de viteza in partea secunda. Cu toate acestea desprinderea pe tabela s-a produs tarziu in ultimele zece minute.

Maghiarul Bole a marcat un gol superb in minutul 82, cu un sut din afara careului, iar Cristea avea sa inchida tabela in ultimul minut regulamentar direct dintr-o lovitura libera de la 18-19 metri.

Pentru CSM Poli Iasi a fost primul meci al sezonului in Liga 1, dupa ce partida din prima etapa, cu Steaua, a fost amanata pentru 31 august.