Craiova, victorie scurta cu Astra

Universitatea Craiova a obtinut cele trei puncte in meciul cu Astra Giurgiu dupa un 1-0 prea putin spectaculos, vineri seara, in etapa a 7-a din Liga 1.

Unicul gol al meciului din Banie a fost marcat de fundasul stanga Nicusor Bancu in minutul 69 cu un sut sub bara dintr-un unghi aproape imposibil.

La 0-0, in prima repriza, cei de la Astra au ratat o lovitura de la 11 metri prin Mihai Radut.

Acelasi Radut avea sa rateze in minutul 52 o alta mare ocazie cand, dupa ce l-a depasit chiar si pe portarul Mirko Pigliacelli, a trimis in plasa laterala.

Craiova acumuleaza 13 puncte dupa a patra victorie din acest sezon de Liga 1 si urca pe podiumul provizoriu al clasamentului din Liga 1.

Astra ramane pe locul opt cu tot atatea puncte, giurgiuvenii ajungand la trei infrangeri.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Bălaşa, Acka, Bancu – Ivanov, Mateiu (Qaka ’61), Cicâldău – Bărbuţ (Ioniţă ’54), J. Markovic (Roman ’37), Mihăilă.

Astra: Kitanov – David Bruno, Graovac, Tamaş, Radunovic – V. Gheorghe, G. Simion, Crepulja, R. Grecu (Begue ’15) – Răduţ (Biceanu ’64) – Tounkara (Matei ’77).

Cartonaşe galbene: Mihăilă ‘4, Bărbuţ ’45, Bancu ’74, Qaka ‘90+3 / Grahovac ’32, Radunovic ‘45+1, V. Gheorghe ‘52.

Arbitru: Horaţiu Feşnic.