Craiova rateaza victoria cu Viitorul dupa un penalty irosit de Zlatinsky

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

Viitorul Constanta si CSU Craiova au remizat, scor 0-0, vineri seara, in primul meci din etapa a 2-a din playoff-ul Ligii 1 Betano.

Oltenii au ratat o lovitura de la 11 metri prin bulgarul Zlatinsky in minutul 58, penalty obtinut de Mitrita la un duel in careu cu Tiru.

Viitorul a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Vina pentru al doilea cartonas galben obtinut cu opt minute inaintea finalului.

Campioana Romaniei n-a nimerit poarta in prima repriza si in minutul 38 constantenii au solitat un al doilea cartonas galben pentru o simulare a lui Mitrita.

Viitorul ramane fara victorie in playoff si se indeparteaza tot mai mult de podium, in timp ce Craiova rateaza sansa de a trece pe locul doi profitand de meciul direct dintre CFR Cluj si FCSB din aceasta runda.

FC Viitorul: Cojocaru – Lima (Ciobanu ’65), Ţîru, De Nooijer, Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă – Chiţu (Măţan ’53), Gavra (Drăguş ’53), Ianis Hagi . Antrenor: Gheorghe Hagi

CS U Craiova: Mitrovic – Popov (Gustavo ’69), Kelic, Briceag - Martic, Zlatinski, Mateiu (A. Santos ’55), Bancu – Burlacu (Popa ’69), Băluţă, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

Cartonaşe galbene: Vînă ’56, ’82, Mladen ‘58 / Burlacu ’15, Mitriţă ’35, Băluţă ‘72, Martic '90+3.

Horatiu Fesnic a arbitrat meciul la centru.