Corona pierde la scor in Sambata Patimilor

FC Vaslui a inscris intr-un meci mai mult decat reusise in toate etapele desfasurate in 2014, scor 8-1 in fata Coronei, si a revenit pentru moment pe pozitia a 4-a in clasament. Madson, Antal (dubla), Balaur, Viveiros, Mike Temwanjera (dubla) si Musat au acoperit tabela de pe "Municipalul" din Vaslui. Neplatiti de mai bine de jumatate de an, jucatorii Vasluiului au invins campioana in urma cu o saptamana, iar astazi au realizat scorul campionatului in fata lanternei rosii a Ligii 1.

Meciul de la Vaslui a debutat cu o faza litigioasa in careul gazdelor, dupa ce portarul Cerniauskas l-a luat cu fulgi cu tot pe Valentin Balint, insa niciunul dintre cei arbitri (central, asistent si aditional) nu au luat o decizie in acest sens, lasand jocul sa continue.

La poarta opusa, Temwanjera a trimis imprecis cu capul o minge centrata aproape perfect de Musat de pe partea stanga de atac (5).

Vasluienii au preluat conducerea pe tabela in minutul 21, cand Antal i-a pasat lui Madson, iar brazilianul a reluat in plasa din interiorul careului cu un sut plasat.

Liviu Antal a dublat avantajul gazdelor, dupa prima jumatate de ora de joc, dintr-un penalti obtinut si transformat cu mult sange rece.

Cu cinci minute inainte de pauza, Miranda a prins transversala cu un sut bomba din afara careului. In urma cornerului rezultat, Forika a redus din diferenta cu o lovitura de cap imparabila din marginea careului mic.

Scorul pauzei, 4-1 in favoarea Vasluiului, a fost stabilit de Ionut Balaur, care a profitat de o inexactitate a goalkeeperului Traian Marc, si Viveiros, care a convertit in gol mingea pusa pe tava de Gilmerson.

Partea secunda a inceput in aceeasi nota, cu o dubla a lui Mike Temwanjera (53, 56), de fiecare data din pasa lui Musat. Zimbabweanul a punctat cu capul din 6 metri, pentru ca mai apoi sa faca "set" cu o executie din apropiere.

Antal nu s-a lasat mai prejos, 7-1 in minutul 64, dupa ce a dejucat pasul la ofsaid al fundasilor Coronei si l-a executat fara mila pe nefericitul Marc.

Scorul final a fost stabilit de Nicolae Musat, cu patru minute inainte de ultimul fluier. Fundasul stanga si-a incununat prestatia cu un gol din lovitura libera.

FC VASLUI: Cerniauskas - Gil Bahia, Ortiz, Balaur, Musat - Madson, Razzotti - Viveiros (Popovici 57), Abelairas (Buziuc 68), Antal - Temwanjera (Ad. Patulea 74)

Rezerve: Straton, Mauricio, Popovici, Buziuc, Patulea, Prahic, Enescu

Antrenor: Liviu Ciobotariu

CORONA: Marc - Forika (Stanescu 56), Poverlovici, Damian, Vl. Munteanu - Burlacu, Dalbea, Miranda, Fl. Manea (Brata 60) - Dedu, Balint (O. Mendizov 84)

Rezerve: Danalache, Mendizov, Homei, Stanescu, Istrofor, Brata, Manea

Antrenor: Adrian Harlab

Arbitri: Gabriel Mladinovici, Eduard Ungureanu, Valentin Dumitru, Dragos Istrate, Ionut Coza

Cartonase galbene: Viveiros 48, Buziuc 80/ R. Damian 29